FETÖ gerçeğini açıkça paylaşmıştı

Galatasaray Kulübü eski Başkanı Prof. Dr. Duygun Yarsuvat, tanıdığım en nitelikli aydınlardan biriydi. Galatasaray Lisesi mezunuydu. Çok başarılı bir hukukçuydu. Türkiye tarihi ve sosyolojisine dair enfes analizler...

Galatasaray Kulübü eski Başkanı Prof. Dr. Duygun Yarsuvat, tanıdığım en nitelikli aydınlardan biriydi. Galatasaray Lisesi mezunuydu. Çok başarılı bir hukukçuydu. Türkiye tarihi ve sosyolojisine dair enfes analizler yapıyordu. Kendisiyle uzun yıllara dayanan bir dostluğumuz vardı, televizyon programlarıma konuk olmuştu. TV programımda özellikle Fetullah Gülen’e dair çarpıcı açıklamalarda bulunmuştu. ABD’nin Gülen’i iade etmesinin hukuki prosedüre bağlı olduğunu ve bir vatandaş olarak iadesini istemediğini ifade eden Prof. Dr. Yarsuvat, “Biliyorum ki buraya geldiği zaman onu hapse atmamız bile olay olacak.

Yer bulamayacağız. Oldukça yaşlı 1-2 sene daha ömrü var, ölecek. Öldüğü zaman kabristanı problem olacak, insanlar ziyarete gelecek. Çaput bağlayanlar olacak, bu tip şeyler yaşayacağız. O yüzden iadesi başımıza dert olur” demişti. FETÖ’yü kastederek söylediği “Cemaat orduyu ortadan kaldırmak istiyor” ifadesi büyük ses getirmişti. Güçlü bir kuvvetler ayrılığına sahip ABD’de Fetullah Gülen’in iadesinin siyasi yönetimin isteğine bağlı olamayacağını da vurgulayan duayen hukukçu, “Süreci uzatan Türkiye’nin gönderdiği yüklü delil dosyaları olacaktır” demişti.

Çarpıcı açıklamalarından biri de Fenerbahçe eski Başkanı Aziz Yıldırım’a operasyonu Gülen’in yaptığı yönündeydi. Prof. Dr. Yarsuvat ile aramızda şu konuşma geçmişti.

Fetullah Gülen’in Washington tarafından Türkiye’ye iade edileceğini düşünüyor musunuz?

Bu bir hukuki prosedür. Ben verilmesini istemiyorum.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bursa otomotiv fabrikası stratejik rolde olacak 13 Eylül 2021 | 111 Okunma FETÖ gerçeğini açıkça paylaşmıştı 11 Eylül 2021 | 214 Okunma Laiklik Türkiye’nin temel yapı taşıdır 09 Eylül 2021 | 65 Okunma Türk mutfağı nasıl dünya markası olur? 07 Eylül 2021 | 44 Okunma Sedan ile rekor satış hedefi 06 Eylül 2021 | 242 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar