Bu araçlar kamuya yeter

Türkiye’de üretim yapan markaların çeşitli sınıflarda beklentileri karşılayabilecek Fiat Egea, Hyundai i10, Renault Megane, Toyota Corolla, Ford Transit gibi yerli modelleri var. Kamu, araç ihtiyacını büyük oranda bu...

Türkiye’de üretim yapan markaların çeşitli sınıflarda beklentileri karşılayabilecek Fiat Egea, Hyundai i10, Renault Megane, Toyota Corolla, Ford Transit gibi yerli modelleri var. Kamu, araç ihtiyacını büyük oranda bu modellerle karşılamalı.

LÜKS ALIM SÜRÜYOR 

Verimlilik ve tasarruftan çokça söz edilirken kamunun kullanımındaki araçlar da sık sık gündeme geliyor. Yüksek vergi ve döviz kurları, özellikle lüks otomobillerin fiyatını hayli yüksek bir seviyeye taşıdı. Özellikle 2.0 litrenin üzerinde motor hacmine sahip olan lüks ithal otomobillerin fiyatı, yeni düzenlemelerle donanım ve teknik özelliklerine göre 1 milyon ila 5 milyon lira bandında. Son dönemde artırılan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranlarıyla bu modellere olan talebin sınırlandırılmasına çalışılıyor. Ancak kimi kamu kurumlarında yüksek fiyatlı lüks araç temini sürüyor. 

ÖRNEK OLUR 

Kamu araçları konusunda daha tasarruflu ve ekonomik modellere yönelmek vatandaşlara örnek olmak bakımından güzel bir mesaj olur. Bunun önemli bir yolu da Türkiye’de üretim yapan otomobil markalarının ürünlerini tercih etmektir. Renault, Fiat, Hyundai, Toyota ve Ford, Türkiye’de üretim yapan markalar arasında.

ALTERNATİF OLUŞTURABİLİR

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bu başarı bize çok iyi geldi 06 Mayıs 2021 | 261 Okunma Aşı üreticilerinin korkunç talepleri 04 Mayıs 2021 | 747 Okunma İhtiyatlı iyimserlik 03 Mayıs 2021 | 84 Okunma “Rusya’dan KKTC hamlesi gelebilir” 01 Mayıs 2021 | 1.253 Okunma Pandemi bu yıl sona erebilir mi? 29 Nisan 2021 | 161 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar