Amerikan karşıtlığı rekor düzeye ulaştı

Türkiye’de muazzam bir ABD karşıtlığı var. Amerika’ya yöneltilen eleştiriler sadece siyaset diline yansıyan bir konu değil. Toplumun farklı kesimleri, ülkenin karşı karşıya bulunduğu sorunların...

Türkiye’de muazzam bir ABD karşıtlığı var. Amerika’ya yöneltilen eleştiriler sadece siyaset diline yansıyan bir konu değil. Toplumun farklı kesimleri, ülkenin karşı karşıya bulunduğu sorunların önemli bir kaynağı olarak ABD’yi görüyor.

“ABD gibi bir müttefik olunca Türkiye’nin düşmana ihtiyacı yok” diye bakıyorlar. Uzun ve derinlikli bir ilişkinin bu hale gelmesi düşündürücü. Oluşan gergin atmosferin temel gerekçeleri şunlar:

✔ PKK-YPG terör örgütlerine destek. Irak ve Suriye’nin kuzeyinde bir terör kuşağının oluşturulmak istenmesi.

✔ Merkez Kuvvetleri Komutanlığı CENTCOM’un terör örgütü temsilcileriyle kol kola operasyonlara girişmesi, Ankara’nın sinir uçlarına dokunacak görüntülerin paylaşılması ve Türkiye’nin hasım ülke olarak konumlandırılması.

✔ FETÖ mensuplarının korunması ve Türkiye’nin taleplerinin hiçbirine yanıt verilmemesi. 15 Temmuz darbe kalkışmasının gelişim sürecinde ABD’nin de bilgisinin olduğuna dair kuşkular ve iddialar.

✔ Türkiye’ye yönelik askeri ambargolar.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Normalleşme ne zaman olur? 23 Şubat 2021 | 129 Okunma Eğlence ve pratiklik bir arada 22 Şubat 2021 | 99 Okunma Ruhban Okulu bu yıl açılabilir 20 Şubat 2021 | 197 Okunma Amerikan karşıtlığı rekor düzeye ulaştı 18 Şubat 2021 | 328 Okunma Türkiye 50 yıl daha savaşsın istiyorlar 16 Şubat 2021 | 224 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar