Akdeniz’deki asıl tehlike

Libya’da tansiyon çok yükseldi. Bazı insanlar “Bizim orada ne işimiz var?” diyerek kaygılarını dile getiriyor. Endişe edilmesini anlıyorum ama bana göre Türkiye’nin Libya’da bulunması meşru ve son derece haklı gerekçelere dayanıyor.

Doğu Akdeniz’de Kıbrıs’tan Libya’ya kadar uzanan coğrafyada ciddi bir bilek güreşi yaşanıyor. Fransa, İtalya, Yunanistan, ABD, Mısır, Suudi Arabistan, Rusya ve hatta buraya çok uzak bir mikro devlet olan Birleşik Arap Emirlikleri bile sahadayken Türkiye’nin eli kolu bağlı oturması beklenemez.

Denizde kendisine dayatılan yeni bir Sevr’i kabul etmesi söz konusu olamaz. Türkiye-Libya ilişkilerinin 500 yıllık tarihi ve kültürel boyutları var. Ayrıca Türk şirketlerinin ve işçilerinin oradaki alacakları ve geleceğe dair kontratlar söz konusu. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Genelkurmay Başkanı Org. Yaşar Güler’in birkaç gün önce Libya’yı ziyaret etmesi hem oradaki unsurlara moral vermesi hem de Ankara’nın kararlılığını göstermesi bakımından son derece yararlı oldu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Mesut Özil olayına farklı bakıyorum 19 Ocak 2021 | 259 Okunma Performansıyla tam not aldı 18 Ocak 2021 | 387 Okunma Son dakika gözaltı kâbusu sona eriyor 17 Ocak 2021 | 469 Okunma İyi ki sanat var 16 Ocak 2021 | 45 Okunma Uzay üssü gibi merkez 15 Ocak 2021 | 325 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar