Akdeniz küresel soruna dönüştü

Doğu Akdeniz’deki çekişme ve Türk-Yunan anlaşmazlıkları bölgeyi küresel bir gerginlik alanı hâline getirdi. Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) denen kabile devleti bile Akdeniz’e yerleşme gayretinde.

BAE’nin uçaklarının Girit’te ne işi var, BAE’nin Libya’da ne işi var? Yunanistan’a Almanya denizaltı, Fransa gemi ihraç etme peşinde. Kalıcı müşterisi hâline gelmesi için bazı sistemleri hibe yoluyla vermeyi teklif ediyorlar. ABD belki F-35 satacak. Yunanistan gibi ekonomisi kırılgan bir ülke daha fazla silah almak zorunda kalacak.

Türkiye ve Yunanistan’ın sürekli gergin bir ortamda bulunması büyük güçlerin işine geliyor. Hem silah satıyor hem gerginlikten istifade ederek bölgeye yerleşmeye çalışıyorlar. Doğu Akdeniz’e kıyısı bulunmayan Fransa’nın burada bayrak göstermek istemesi, Yunan hayranı olmasından değil eski sömürge alanı olan bu bölgeye yeniden yerleşme hayalinden kaynaklanıyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Rusya’nın işgali dünyayı birleştirdi 01 Mart 2022 | 132 Okunma Lüks ve tasarruf bir arada 28 Şubat 2022 | 150 Okunma Yaptırımlar Rusya’yı durdurmaya yetmez 26 Şubat 2022 | 144 Okunma En ağır fatura bize çıkacak 24 Şubat 2022 | 356 Okunma İstanbul’da raylı ulaşım hamlesi 22 Şubat 2022 | 225 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar