Fadime Özkan
Fadime Özkan Star

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Fatih Şahin: 7 buçuk milyon genç temsil edilmesin mi?

20 Mart 2017 | 111

Avrupa koşar adım Ortaçağ karanlığına gömülüyor

Halkın anayasa değişikliğiyle ilgili en fazla merak ettiği konuların başında milletvekili seçilme yaşının 25’ten 18’e indirilmesi geliyor. Bu değişikliğin neden yapıldığını AK Parti eski gençlik kolları başkanlarından olan ve halen Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Fatih Şahin ile konuştuk. Konuya önemli bir açılım getirdi. Lakin konuşma ister istemez Avrupa’daki barbarlıkla başladı: “Topyekün bir saldırıyla karşı karşıyayız. Tabiri caizse Haçlı zihniyeti hortladı. Avrupa koşar adım Ortaçağ karanlığına gömülüyor. 2008 krizinden sonra yaşanan ekonomik daralmanın ardından şimdi demokratik daralma da yaşanıyor. Demokrasi, insan hak ve hürriyetleri gibi önem verdiklerini ifade ettiği değerleri ayaklar altına alıyorlar. Bu çok büyük bir ikiyüzlülük ve samimiyetsizlik… Avrupa’nın geleceği açısından da endişe verici bir durum...” 

Şahin: Nüfusumuzun yüzde 10’u 18-25 yaş grubunda. Hak ve yükümlülükler açısından kanun önünde reşit olan herkes için seçmek gibi seçilmek de bir insan hakkıdır. Biz bir çifte standardı ortadan kaldırıyoruz.

Anayasa değişikliği vekil seçilme yaşını 18’e indiriyor. Bu konuda sahadan geri dönüşler nasıl? AK Parti 18 yaşla ilgili ne umdu, ne buldu? 

 

Devamını Oku