Ve Şebnem Korur Fincancı tutuklandı

Karar Gazetesi Yazarı Elif Çakır'ın bugünkü (28.10.2022)''Ve Şebnem Korur Fincancı tutuklandı'' başlıklı yazısı.

Ankara 3. Sulh Ceza Hakimliği 26 Ekim 2022 günü “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan gözaltına alınan Türk Tabipleri Birliği Başkanı Şebnem Korur Fincancı’nın tutuklanmasına karar verdi.

Peki mahkeme hukuki bir karar mı verdi, siyasi mi?

Bir anket yapılsa ve “mahkemenin Fincancı hakkında verdiği karar hukuki mi, siyasi mi?” diye sorulsa nasıl bir sonuç çıkar?

2004’te hazırlanan Türk Ceza Kanunu’nun mimarlarından olan ülkemizin saygın hukuk bilginlerinden Prof. Dr. İzzet Özgenç hocamızı aradım, Ankara 3. Sulh Ceza Hakimliğinin Şebnem Korur Fincancı hakkında verdiği tutuklama kararının nasıl değerlendirdiğini, bir ceza hukukçusu olarak bu kararın hukuki olup olmadığını sordum. Sayın Özgenç dedi ki:

“Bahsini ettiğiniz kişi, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşu olan Türk Tabipler Birliğinde yönetim görevi ifa eden birisidir. Kişi açıklamasını bu kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşundaki yönetim görevi ile ilişkilendirerek yapmış olsa bile, bundan dolayı bahsi geçen meslek kuruluşunun tüzel kişiliğine yöneltilebilecek bir suçlama olamaz.”

Sayın Özgenç şöyle devam etti:

“Kişinin yaptığı açıklamanın içeriğinden ve bu açıklamayı hangi yayın organında yaptığından haberdar değilim. Dolayısıyla, bu konuda bir değerlendirme yapamam. Şayet bu açıklamalar bağlamında suç işlendiği hususunda şüphe ortaya çıkmış ise, bu sebeple ilk harekete geçmesi gereken, Cumhuriyet savcıları olmalıydı. Siyasi şahsiyetlerin yaptıkları tepki mahiyetindeki açıklamalar sonrasında Cumhuriyet Başsavcılığının soruşturma başlatması, ‘talimatla’ hareket edildiği izlenimi oluşturmuştur. Bu da yargının bağımsızlığına gölge düşürmüştür.”

Belki de mahkeme gerçekten hukuki bir karar verdi…

Peki hukukun gereğini yerine getirdiğine kamuoyunu inandırabilir mi?

Prof. Özgenç hocamız da dikkat çektiği gibi eğer toplumda yargının kendiliğinden harekete geçtiği görülseydi, o zaman ‘evet’ denilebilirdi…

Oysa Şebnem Korur Fincancı ile ilgili yargısal sürecin nasıl işlediği, yargının ne zaman harekete geçtiği ortada.

TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı 19 Ekim 2022 tarihinde Medya Haber Tv diye bir kanalda bir programa çıkmış. Aynı zamanda adli tıp uzmanı olan Dr. Fincancı’ya, canlı yayında “Irak’ın kuzeyinde yürütülen askeri operasyonlarda kimyasal silah kullandığı” iddiaları soruluyor. Bunun üzerine Fincancı sosyal medyada dolaşıma giren görüntüleri gördüğünü ve incelediğini belirterek şöyle diyor:
“Belli ki sinir sistemini doğrudan tutan toksik-zehirli gazlardan, kimyasal gazlardan biri kullanılmış durumda. Tabii çok çeşitli kimyasal silahlar var. Her ne kadar kullanılması yasak olsa da ne yazık ki bu yasaklanmış silahların çatışmalarda kullanıldığını da görüyoruz. Böyle bir iddia ortaya çıktığında nasıl bir araştırma yapılacağının da Minnesota Protokolü’yle ele alınması gerekiyor. Bağımsız heyetlerce bu bölgelerde inceleme yapılması bir zorunluluk.”

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Program tamam şimdi sıra aday isminde… 01 Şubat 2023 | 450 Okunma Dün asla ama asla diyordu... 25 Ocak 2023 | 1.970 Okunma 13 bin dolarımız nerede? 24 Ocak 2023 | 754 Okunma Erdoğan Davutoğlu’na ‘yüzleşmeye varım’ der mi? 20 Ocak 2023 | 691 Okunma Tek adamın dehasındansa…. 18 Ocak 2023 | 890 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar