YSK Erdoğan’ın hoşnut olmayacağı bir karar verdi...

Van’da yaşanan hukuksuzluk, skandal Yüksek Seçim Kurulu’ndan döndü.Mevzu malumunuz.Yüksek Seçim Kurulu’nun aday olmasında, seçilmesinde hukuki bir engel görmediği, DEM Partili Abdullah Zeydan Van’da yüzde 55...

Van’da yaşanan hukuksuzluk, skandal Yüksek Seçim Kurulu’ndan döndü.

Mevzu malumunuz.

Yüksek Seçim Kurulu’nun aday olmasında, seçilmesinde hukuki bir engel görmediği, DEM Partili Abdullah Zeydan Van’da yüzde 55 oyla belediye başkanı seçildi. Zeydan seçildikten sonra Adalet Bakanlığının seçimlere saatler kala ve 29 Mart Cuma günü mesainin bitimine de 5 dakika kala Diyarbakır Savcılığı’na “Abdullah Zeydan’ın memnu haklarının kullanma süresi yanlış hesaplanmış, siyasi yasaklılığı devam ediyor” diye bir yazı gönderdiği, Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesinin “pardon biz yanlış hesaplamışız” diyerek bir sene önce verdiği “siyasi yasaklılık kararı sona ermiştir” kararını kaldırdığı ortaya çıkmıştı.

Van İl Seçim Kurulu, Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nin “pardon” demesi üzerine seçilme hakkını geri alınan Abdullah Zeydan’ın yerine AK Partinin adayı Abdulahat Arvas’ı belediye başkanı olarak belirlemişti.

Günler süren protestolar, tepkiler YSK’da karşılık buldu… Hukuksuzluk YSK’dan döndü, Yüksek Seçim Kurulu hukuksuzluğu düzeltti ve mazbatanın Dem Partili Abdullah Zeydan’a verilmesine karar verdi.

İtiraf etmeliyim ki YSK’nın bu kararına...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
1957'de başarılamadı “yumuşama iklimi” bu kez başarılsın… 15 Mayıs 2024 | 254 Okunma Siyasetin alanı daha ne kadar genişleyebilir? 14 Mayıs 2024 | 213 Okunma Mülakat sisteminin kaldırılmasını kim istemişti? 07 Mayıs 2024 | 688 Okunma 1 Mayıs’ta çatışmak 02 Mayıs 2024 | 277 Okunma Diyanet Başkanı ‘itibardan tasarruf olmaz’ demiş! 30 Nisan 2024 | 4.008 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar