İşler daha da kötüye gitmeden…

Hükümet yetkililerinin ekonomiye yönelik yaptığı olumlu açıklamaların aksine ekonomik krizin etkileri her geçen gün daha da derinleşiyor.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu olan Moody’s “Merkez Bankası’nın şeffaflığı ve bağımsızlığına gölge düşüyor” diyerek Türkiye ekonomisinin notunu düşürdü. (15 Haziran 2019)

Dünyanın saygın kuruluşlarından olan Fitch Ratings, Türkiye’nin not görünümünü verdiği ‘BB-‘ notu ile “yatırım yapılabilir” seviyenin iki kademe altına düşürdü.  (13 Temmuz)

Yine saygın bir uluslararası kredi derecelendirme kurumu olan Standart and Poors, Türkiye’nin kredi notunu ‘B+’, görünümünü ABD ve AB ile ilişkilerin bozulma potansiyeli ve bölgesel güvenlik riskleri var diyerek  ‘Durağan’ olarak teyit etti. (5 Ağustos)

Uluslararası kuruluşların Türkiye ekonomisinin notunu düşürmelerini ülkemizi kıskanan “dış güçlerin” bir operasyonu olduğunu söyleyip geçebilirdik…

Eğer gerçekten de ülkemizde ekonomik anlamda işler yolunda gitmiş olsaydı…

***

Ağustos ayındayız. 2019 yılını yarıladık. Vatandaşın geçim şartları bakımından her yeni ayın bir öncekini arattığını rahatlıkla söylemek mümkün. Bunu söylemek için iktisatçı olmak da gerekmiyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
CHP’nin liyakatla imtihanı 14 Ağustos 2019 | 3.222 Okunma CHP’nin liyakatla imtihanı 13 Ağustos 2019 | 7 Okunma AK Parti'nin cevabı böyle mi olmalıydı? 09 Ağustos 2019 | 4.262 Okunma AK Parti’nin cevabı böyle mi olmalıydı? 08 Ağustos 2019 | 8 Okunma Hadi inşallah... 07 Ağustos 2019 | 3.890 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar