CHP’nin liyakatla imtihanı

Siyasal ve toplumsal yozlaşmanın birincil ve en önemli nedenlerinden birisi olan “Nepotizm” yani “kayırmacılık” hastalığı üzerine peş peşe iki yazı yazdım. Bugün de bu konuya “liyakat ve ehliyet” kuralının önemi üzerinden devam etmek istiyorum.

Çünkü “kayırmacılık” virüsünün tek ve en önemli panzehri “liyakat” ve “ehliyet”ilkesidir.

Peki “liyakat ve ehliyet” ilkesi tek başına yeterli midir?

Bu sorunun cevabına sert tepkilere neden olan güncel bir “atama” üzerinden bakalım: 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun  İSBAK Genel Müdürlüğü’ne atadığı Bahattin Yetkin’in ismi İmamoğlu’na oy veren tabanın büyük bir kesiminde sert tepkilere neden oldu.

Nitekim CHP İl örgütünün kamuoyunda oluşan tepkilere destek vermesi üzerine İSBAK Genel Müdürlüğü’ne atanan Bahattin Yetkin istifa etmek zorunda kaldı.

Ancak benim gözlemime göre CHP tabanını asıl öfkelendiren husus İmamoğlu’nun atadığı ismi savunurken “siyasi unsurlara takılmadık” ifadesini kullanması oldu.

Yani CHP tabanındaki öfkeli kitle gösterdiği tepki ile İmamoğlu’na “siyasi unsurlara takılacaksın” dedi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
CHP’nin liyakatla imtihanı 14 Ağustos 2019 | 3.221 Okunma CHP’nin liyakatla imtihanı 13 Ağustos 2019 | 7 Okunma AK Parti'nin cevabı böyle mi olmalıydı? 09 Ağustos 2019 | 4.262 Okunma AK Parti’nin cevabı böyle mi olmalıydı? 08 Ağustos 2019 | 6 Okunma Hadi inşallah... 07 Ağustos 2019 | 3.889 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar