Tek başına Ak Parti Hükümeti’nin sonu

Ekonomideki iflas, oyları da etkilemeye başladı. Ak Parti’nin ve MHP’nin oy oranlarının yüzde 50’nin üzerinde olmasına bakanlar yanılırlar. Büyük kentlerde inişe geçen Ak Parti ile MHP, iktidarı da...

Ekonomideki iflas, oyları da etkilemeye başladı. Ak Parti’nin ve MHP’nin oy oranlarının yüzde 50’nin üzerinde olmasına bakanlar yanılırlar. Büyük kentlerde inişe geçen Ak Parti ile MHP, iktidarı da kaybetme sürecine girmişlerdir.

2019’UN GETİRDİKLERİ
Artık Ak Parti, Türkiye’yi tek başına veya MHP ile kurduğu hükümetlerle yönetemez. Bunu iki-üç yıldan beri söylüyorduk. Cumhurbaşkanlığı seçimi 2019 yılında yapılsaydı, Tayyip Erdoğan kazanamayacaktı. Cumhurbaşkanlığı seçimini bu nedenle erkene aldılar. Sayın Tayyip Erdoğan, 24 Haziran 2018 seçimini kazandı, ama işte 2019 yılındayız ve Ak Parti, Türkiye’yi tek başına yönetemez duruma gelmiştir. Seçimden birinci parti çıkması veya Cumhur İttifakı’nın yüzde 50’nin üzerinde olması Ak Parti’yi kurtarmaz, kurtaramıyor. Çünkü ekonominin borç batağında debelendiği bu süreç, hükümet sorununu daha da yakıcı olarak gündeme getirecektir. Ak Parti, bu sürece bu çizgide ve tek başına direnemez, sürece uyum göstermenin yollarını bulmak durumundadır.

ÜRETİCİLERİN MİLLİ HÜKÜMETİ Mİ ÇÖZÜMSÜZLÜK MÜ
Ekonomide Türkiye’nin önündeki sorun artık şudur: Üretim Devrimi’yle borç batağından çıkmak ya da Atlantik Sistemi içinde çırpınmak.
Üretim Devrimi ile dış tehditleri göğüslemek, terörü bitirmek ve vatan bütünlüğünü sağlamak görevi birbirine sımsıkı bağlı. Üretim Odaklı Ekonomi ve Vatan Bütünlüğü, bugün Türkiye’nin Atlantik Sistemi içinde ulaşamayacağı hedeflerdir. Bu nedenle Türkiye, ABD’nin tepesinde bulunduğu sistemden kurtulma ve Avrasya’daki tarihsel konumuna yerleşme sancıları içine girmiştir.

BORÇLANMA EKONOMİSİ’NE KIRMIZI KART
Bu koşullarda seçmen, Ak Parti’nin ekonomisine kırmızı kart göstermiş bulunuyor. Bu kırmızı kart, seçmen çoğunluğu o bilinçte olmasa bile, nesnel olarak ABD’nin dayattığı Borçlanma Ekonomisi’ne gösterilmiştir. Böylece Türkiye, hükümet sorununun gündemden düşmeyeceği bir arayış dönemine girmiş bulunuyor.

HÜKÜMET SEÇENEKLERİ
Hükümet seçenekleri bellidir:
Ekonomide: Üreticiler Hükümeti ya da Borç Dilenen Hükümet.
Güvenlikte: Millî Hükümet ya da PKK ve FETÖ ile koalisyonlar.
Ekonomi ve Güvenlik sorunlarının birleştiğini şimdi daha sıcak yaşayacağız.
Ancak bu seçenekler kağıt üzerindedir. Oy pusulasındaki seçenekler, her zaman tarihsel seçenek değildir.

TARİHSEL SEÇENEK
Bir: Türkiye, borç batağında boğulmayacak.
İki: Türkiye, dış ve iç tehditleri göğüsleyecek ve bölünmeyecek.
Önümüzdeki çözümü belirleyen başlıca iki etken bunlardır.
Bu durumda hükümet çözümleri de, inişli çıkışlı ve sancılı yollardan geçerek bu yönde olacaktır.
Bu koşullarda önümüzdeki dönem Türkiye’nin aradığı ve bulacağı hükümet, Üreticilerin Millî Hükümeti’dir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Stratejik ortaklık ya da stratejik dans 10 Ağustos 2019 | 226 Okunma Ukraynalı komedyenle rol arkadaşlığı 09 Ağustos 2019 | 343 Okunma Diyanet İşleri Başkanlığı’nın önemi 08 Ağustos 2019 | 544 Okunma Pençe varsa ‘Açılım’ olmaz 07 Ağustos 2019 | 877 Okunma Asya mevzisinde tarikatlardan kurtulmak 06 Ağustos 2019 | 908 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar