ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Yunanistan’ın tehlikeli patronları

Yunanistan, Ege’de ve Girit çevresinde karasularını 12 mile çıkarmaya hazırlandığını açıkladı .

Doğu Perinçek
Doğu Perinçek Aydınlık Gazetesi
24 Ekim 2018 | 4.4 K

Yunanistan, Ege’de ve Girit çevresinde karasularını 12 mile çıkarmaya hazırlandığını açıkladı.
Hazırlık zaten başlamıştı. Mart ayından bu yana ABD, İsrail ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimiyle birlikte Doğu Akdeniz’de yapılan tatbikatları, Vatan Partisi olarak Türkiye’nin gündemine getiriyoruz.
Doğu Akdeniz ve Ege’de zengin enerji kaynakları olduğunu bütün dünya biliyor. Bu nedenle anlaşmazlık, güvenlik yanında ekonomik boyutlar da içeriyor. 
YUNANİSTAN’IN SEÇENEKLERİ
Yunanistan’ın önünde iki seçenek vardı, iyimser bakış açısıyla hâlâ var denebilir:
Birincisi, ABD ve İsrail ile ortaklık seçeneğidir. Buna “ortaklık” demenin gerçeğe uymadığını, Yunanistan dahil herkes bilmektedir. ABD ve İsrail’in güdümüne bağlanmak diye nitelemek yerinde olacaktır. Bu bağlanma, Akdeniz ve Ege’deki ekonomik kaynakların değerlendirilmesiyle sınırlı değildir. Yunanistan, ABD’nin savaş arabasına bağlanmaktadır. 
İkinci seçenek, Türkiye ile ortaklıktır. Burada ortaklık sözcüğü gerçek anlamına oturuyor. Ege, Türk-Yunan denizidir. Doğu Akdeniz’e kıyısı olan diğer ülkeler yanında Türkiye, Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum Devleti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin de kıyıları var. Burada da ekonomi kaynakları, bütün ülkelerin ortak çıkarları zemininde değerlendirilebilir. 
ATEŞE SÜRÜLMENİN MALİYETLERİ
Doğu Akdeniz’e kıyısı olmayan ABD’yi buraya davet etmenin, Yunanistan açısından kuşkusuz maliyetleri var. En önemli maliyet, Yunanistan’ın piyonlaşmasıdır. Bu öyle bir bağlanmadır ki, ABD’nin savaş senaryolarında kanlı roller üstlenilmektedir. Yun...

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER