Komik duruma düşmeyin beyler!

2019’un ilk günleriydi. Seçmen listeleri asılmıştı. Muhalefet partileri, listeler üzerinde çalışıp, bazı mahallelerde oturmadığı halde o mahallelerde seçmen görünen binlerce insan tespit...

2019’un ilk günleriydi. Seçmen listeleri asılmıştı. Muhalefet partileri, listeler üzerinde çalışıp, bazı mahallelerde oturmadığı halde o mahallelerde seçmen görünen binlerce insan tespit etmişti.
Örneğin, CHP Üsküdar teşkilatı, AK Partili Üsküdar Belediye Meclis üyesi Süleyman Gedikoğlu’nun 120 metrekarelik evinde tam 40 seçmenin kayıtlı olduğunu tespit etmişti. Konu medyanın gündemine gelince Gedikoğlu kendisini şöyle savundu: “Akrabalarım spor salonlarından yararlanmak için adreslerini bizim eve taşıdılar.”
Gedikoğlu, Üsküdar’daki örneklerden sadece biriydi. CHP’nin tespit ettiği usulsüz seçmen sayısı 7 bini aşarken, hükümete yakın vakıfların işlettiği kız yurtlarında kayıtlı erkek seçmenler dahi ortaya çıkıyordu.
Benzer iddialar başka ilçelerden de geliyordu. Muhalefet partileri konuyu hem kamuoyu gündemine getiriyor, hem YSK’ya taşıyordu.
İddialara ilk yanıt 17 Ocak günü YSK’daki AK Parti temsilcisi Recep Özel’den gelmişti:
“CHP’nin özellikle ‘hayali seçmen’ gibi ifadeleri, her seçim öncesi klasiklerinden. Şunu iddia edebiliriz ki Türkiye’de seçmen kütükleri dünyanın en güvenli seçmen kütüğüdür. Ne mükerrer seçmen ne hayali seçmen vardır.”
22 Ocak’ta iddialara yanıt veren YSK Başkanı Sadi Güven ise “Mükerrer, sahte ve hayali seçmen yoktur” diyordu.
23 Ocak günü açıklama yapan CHP’nin YSK’daki temsilcisi Hadimi Yakupoğlu ise “Ahırda kayıtlı 20 seçmen, metruk bir binada kayıtlı 30 seçmen” gibi itirazları YSK’ya bildirdiklerini anımsatıp, YSK’nın bir çok başvurularını reddetmesinden yakınıyordu.
AK Parti’nin, özellikl...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
160 yıl geride miyiz? 17 Temmuz 2019 | 6.335 Okunma “Ateş çemberindeyiz, S-400 gerekli, yaptırım kabul edilemez” 15 Temmuz 2019 | 4.908 Okunma Enkaz menkaz yok bu şehirde 13 Temmuz 2019 | 5.635 Okunma Hani yalan, iftira ve algıydı? 10 Temmuz 2019 | 15.543 Okunma Kovuldunuz merkez! 08 Temmuz 2019 | 17.236 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar