Heykel medeniyet göstergesidir!

Peki “bakarken tahrik olduğu” gerekçesiyle heykelleri kaldıran bu yeni nesil, Anadolu'ya reva mı?

Uzun zamandır “kent heykelleri” konulu bir yazı yazmak istiyordum. Diyarbakır’da Mayıs ayında Kayyum tarafından yaptırılan “tatlıcı” ve “karpuz içindeki çocuk” heykelleri çok güzel bir fırsat yaratmıştı ama ülkenin hiç dinmeyen siyasi gündemi o fırsatı kullanmama izin vermedi.

Ancak, geçenlerde İnstagram’da gördüğüm bir mesaj, bana “artık zamanı geldi” dedirtti ve bugün SÖZCÜ Haftasonu Gazetesi’ne yazmaya karar verdim.

“Unutulmaz.kareler” isimli hesabın paylaşımında İtalyan ressam Michelangelo'nun ünlü “Musa'nın Hükmü” heykelinden bir kesit vardı. Kolundaki flexor kası kare içine alınmıştı ve altına “Bu kas sadece serçe parmak havaya kalktığında ortaya çıkan bir kas bloğudur. Şimdi serçe parmağa bakın. Sonra da kaydırıp ‘ya tutarsa' diye iç çekebilirsiniz.”

.....

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Hangisi daha önemli? 08 Aralık 2021 | 813 Okunma İktidar doyumsuzluğu! 06 Aralık 2021 | 2.103 Okunma TÜİK: Demir kapı kör pencere... 04 Aralık 2021 | 791 Okunma Hem gururlandık hem çok sevdik 03 Aralık 2021 | 767 Okunma Şahin: Gelecek yaz normale dönebileceğimize inanıyorum 02 Aralık 2021 | 869 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar