Musul sonrası DEAŞ

Geçtiğimiz hafta Irak Savunma Bakanlığından tüm dünya basınına manşet olan bir açıklama geldi. 2016 yılının Mart ayında başlayan Musul operasyonunun sonuçlandığını ve Musul'un...

Geçtiğimiz hafta Irak Savunma Bakanlığından tüm dünya basınına manşet olan bir açıklama geldi. 2016 yılının Mart ayında başlayan Musul operasyonunun sonuçlandığını ve Musul'un tüm bölgelerinin DEAŞ'tan tamamen kurtarıldığını muştuluyordu bu açıklama.
Irak Başbakanı Haydar el İbadi de bir zafer konuşması gerçekleştirerek ‘DEAŞ devletinin son bulduğunu’ iddia etti. ABD’li yetkililer de Irak hükûmetinin bu sevincini paylaşan açıklamalar yapma konusunda gecikmedi. ABD Başkanı Donald Trump bir Tweet atarak DEAŞ'a karşı büyük kazanımların gerçekleştiğini ifade etti.
Diğer yandan DEAŞ lideri Ebu Bekir Bağdadi'nin öldüğüne dair haberler gündemden düşmüyor. Önce Rusya, Bağdadi'yi Suriye'de hava saldırısı ile öldürdüğünü iddia etmişti. Suriye insan hakları gözlemevi de Bağdadi'nin öldürüldüğüne dair ellerinde kanıt olduğunu söyledi. Ancak henüz bu iddialar somut kanıtlarla ispatlanmış değil.
Peki Musul'un DEAŞ'tan temizlenmesi bu örgütün sonu anlamına mı geliyor? Bağdadi'nin sözde hilafetini ilan etmesinin üçüncü yılında DEAŞ'ın bittiğini söylemek mümkün mü?
Bu soruya olumlu cevap vermek mümkün değil.
DEAŞ iki farklı yapıdan oluşan bir örgüt. Bir yandan Suriye ve Irak'ta hızla alan hâkimiyetini ele geçirmeyi becermiş ve ele geçirdiği topraklarda devlet kurma iddiası ile yola çıkmış bir yapı. Özellikle Musul ve Rakka'da alan hâkimiyetini kazanmış ve bu bölgelerde sözde bir hilafet yönetimi kurduğunu iddia etmişti. Bununla beraber DEAŞ, Fransa'dan Türkiye'ye, Suudi Arabistan'dan İran'a birçok ülkeyi hedef alan hücre tipi yapılanmalara da gitmiş ve sivilleri hedef alan kanlı ve vahşi eylemler gerçekleştirmişti.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Musul sonrası DEAŞ 13 Temmuz 2017 | 1.339 Okunma Kıbrıs sorunu neden çözülmedi? 11 Temmuz 2017 | 311 Okunma G-20'ye dair notlar 10 Temmuz 2017 | 395 Okunma Mülteciler üzerinden bir provokasyon girişimi 06 Temmuz 2017 | 1.517 Okunma Bir tuhaf Körfez politikası 04 Temmuz 2017 | 347 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar