Mülteciler üzerinden bir provokasyon girişimi

Hatay eski Vekili Mehmet Algan'ın tabiri ile “gül gibi çok kolay kaşınabilecek bir fay hattımızın da olduğu artık bir gerçek.”Ankara'da geçtiğimiz hafta Iraklı Türkmen işçiler ile...

Hatay eski Vekili Mehmet Algan'ın tabiri ile “gül gibi çok kolay kaşınabilecek bir fay hattımızın da olduğu artık bir gerçek.”
Ankara'da geçtiğimiz hafta Iraklı Türkmen işçiler ile işverenleri arasında yaşanan bir tartışma bir anda bambaşka bir yöne evrildi. Sosyal medya üzerinden yayılan yalan haberlerle aslında konu ile ilgili olmamasına rağmen Suriyeli mültecilere yönelik bir kampanyaya dönüştü. Sosyal medyada Suriyeli mültecilerin bir taciz vakasına karıştığı ve bu sebeple bir kavganın çıktığı üzerine yapılan provokatif paylaşımları, sahte hesaplar tarafından trend topic hâline getirilen mülteci karşıtı hashtag’ler izledi.
Konunun Suriyeli mültecilerle ilgili olmadığının anlaşılmasına ve yetkililerin bu yönde açıklamalar yapmasına rağmen, Suriyeli mültecilere karşı nefret söylemi son bulmadı.
Türkiye hem devlet hem de halk düzeyinde tüm dünyaya örnek olacak bir mülteci politikası izledi. Savaştan kaçan, evini ve sevdiklerini kaybetmiş milyonlarca günahsız sivile kapılarını açtı. Tüm dünyada mültecilere karşı nefret söylemi kullanan partiler oy arttırırken, Türkiye'de tam tersi oldu. Son derece hoşgörülü bir mülteci politikası izleyen AK Parti oylarını bu süreçte korumayı, hatta arttırmayı başardı.
Ancak bu Türkiye'de mültecilere karşı bir tepkinin de olmadığı anlamına gelmiyor. Mülteciler konusunda birçok çalışmaya imza atmış Algan'ın dediği gibi “Bu ülkede orta alt gelirli nüfus yaşadıkları maddi sıkıntıları, geçim zorluğunu -Suriyelilerle ilgisi olmadığı hâlde- Suriyelilerden biliyor. Algının gerçeğin olduğu bir durum yani. Ve bu algıyı rahatlatacak bir çözüm yolu bulmak zorundayız. Suriyelilerle daha fazla yaşam alanını paylaşan orta alt gelirli vatandaşlarımız olduğu için onları rahatlatacak bir şeyler yapmalıyız.”

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Musul sonrası DEAŞ 13 Temmuz 2017 | 1.342 Okunma Kıbrıs sorunu neden çözülmedi? 11 Temmuz 2017 | 314 Okunma G-20'ye dair notlar 10 Temmuz 2017 | 395 Okunma Mülteciler üzerinden bir provokasyon girişimi 06 Temmuz 2017 | 1.517 Okunma Bir tuhaf Körfez politikası 04 Temmuz 2017 | 349 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar