G-20'ye dair notlar

ABD Başkanı Donald Trump seçildikten sonra gerçekleşen ilk önemli uluslararası zirve, Almanya'daki G-20 zirvesi oldu.Zirve Angela Merkel'in tercihi ile Hamburg'da gerçekleşti.Merkel'in amacı Almanya'nın güçlü sol...

ABD Başkanı Donald Trump seçildikten sonra gerçekleşen ilk önemli uluslararası zirve, Almanya'daki G-20 zirvesi oldu.
Zirve Angela Merkel'in tercihi ile Hamburg'da gerçekleşti.
Merkel'in amacı Almanya'nın güçlü sol geleneğiyle bilinen bir kentinde dünyanın en büyük ekonomilerinin liderlerini ağırlayarak, Almanya'nın çok kültürlü imajını göstermekti. Ancak şiddetli sokak gösterileri ve polis müdahalesi ile tam tersi bir resim verildi. ABD'nin First Lady'si Melanie Trump gösteriler yüzünden otelinde mahsur kaldı.
Bütün dünya ajansları göstericilerin oluşturduğu kaosu ve polisin sert müdahalesini yansıtan fotoğraflar geçti.
G-20 zirvesine dair uluslararası medyada en çok konuşulan şey tahmin edilebileceği gibi Trump oldu.
ABD Başkanı Trump'ın Rusya devlet başkanı Putin ile verdiği sıcak pozlar ABD kamuoyunda yine kaşların çatılmasına sebep oldu.
Buna ek olarak Trump'ın Merkel ve Macron'la soğuk münasebeti, ABD Başkanının Batılı müttefiklerinden ziyade Putin'i tercih ettiğinin bir göstergesi olarak algılandı.
Zirvenin en çok tartışılan görüntüsü ise, liderlerin bulunduğu toplantıda Trump'ın odadan çıktığı zamanlarda, ABD delegasyonunu kızı Ivanka Trump'ın temsil etmesi oldu.
ABD delegasyonunda bulunan diplomatlar veya seçilmiş siyasetçiler dururken, Trump'ın kızının ABD'yi babasının yokluğunda temsil etmesi özellikle ABD liberal medyasında büyük tepkiyle karşılandı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Musul sonrası DEAŞ 13 Temmuz 2017 | 1.342 Okunma Kıbrıs sorunu neden çözülmedi? 11 Temmuz 2017 | 314 Okunma G-20'ye dair notlar 10 Temmuz 2017 | 395 Okunma Mülteciler üzerinden bir provokasyon girişimi 06 Temmuz 2017 | 1.517 Okunma Bir tuhaf Körfez politikası 04 Temmuz 2017 | 349 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar