Batı Türkistan’da, Doğu Türkistan Buluşması

Doğu Türkistanlı sivil toplum kuruluşları, 8-11 Ekim 2021 tarihleri arasında bir araya geldiler. 13’ncü Dünya Doğu Türkistanlılar Kardeşlik Buluşması’nı gerçekleştirdiler. Aynı zamanda...

Doğu Türkistanlı sivil toplum kuruluşları, 8-11 Ekim 2021 tarihleri arasında bir araya geldiler. 13’ncü Dünya Doğu Türkistanlılar Kardeşlik Buluşması’nı gerçekleştirdiler. Aynı zamanda, 4’üncü Doğu Türkistan Milli Birlik Şurası’nı.

Bu seneki buluşma ve şuranın üst başlığı “Değişen dünyada Doğu Türkistan: Yeni zaman, mevcut durum, yeni politika” oldu. Dünü, bugünü ve yarını ile Doğu Türkistan davası masaya yatırıldı. Sorunlar konuşuldu, çözümler arandı. Geleceğe yönelik, yeni politikalar belirlendi.

Bundan önceki toplantıların adresi Türkiye idi. Bu sefer, Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna oldu. Biz de maaile, bu toplantıya iştirak ettik.

Uluslararası Doğu Türkistan Sivil Toplum Kuruluşları Birliği Başkanı Hidayet Oğuzhan, bu tercihlerinin sebebini şöyle izah ediyor: “Bosna Hersek gönül coğrafyamızın bir parçasıdır. Yakın tarihi de bizimle örtüşüyor.”

Çin zulmü altında inleyen Doğu Türkistan’ın dertlerini Batı Türkistan’da...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Batı Türkistan’da, Doğu Türkistan Buluşması 13 Ekim 2021 | 118 Okunma Zilha Şeta teyze için… 06 Ekim 2021 | 46 Okunma Bosna’da bir “Osmanlı Arkeoloğu”: Adnan Muftareviç 29 Eylül 2021 | 60 Okunma Bulgaristan’ın sayımı 22 Eylül 2021 | 189 Okunma Kuzey Makedonya’da neler oluyor? 15 Eylül 2021 | 287 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar