Ankara’nın Afrin hamlesi

Haziran başında hava hâlâ yağmur çamur giderken etrafımdaki herkes şikâyet ediyordu: “Ay yaz bir türlü gelemedi!..” Sonunda yaz bir geldi, pir geldi. Sıcaklar bastırdı, sıcaklarla birlikte memleketteki...

Haziran başında hava hâlâ yağmur çamur giderken etrafımdaki herkes şikâyet ediyordu: “Ay yaz bir türlü gelemedi!..”
Sonunda yaz bir geldi, pir geldi. Sıcaklar bastırdı, sıcaklarla birlikte memleketteki tansiyon da yükseldi. Habercilik klişesiyle, “Bu yaz sıcakgeçecek.”
Alt alta sıralayalım şu kısacık zamanda olanları: Suriye’deki YPG güçlerinin ABD desteğiyle Rakka operasyonuna başlaması, Amerika ve İran arasında yükselen gerilim, Katar krizi, Türkiye’nin Katar’a asker göndermesi, Irak Kürdistan bölgesinin bağımsızlık referandumu ve son olarak da Ankara’nın yeni bir Suriye cephesi başlatma kararı.
Ben bu satırları yazarken, TSK’nin Suriye’nin kuzeybatısındaki YPG kontrolündeki Afrin bölgesine yönelik bir operasyon başlattığı ve bazı mevzileri vurduğu haberleri geldi.
Bu hamle, Suriye’yi takip edenler için büyük sürpriz olmadı. Zaten birkaç gündür Hatay’da yığınak yapıldığı, Afrin’e yönelik bir operasyon olacağı haberleri sosyal medyada işleniyordu. Öyle görünüyor ki Ankara, eli yükseltiyor, Trump-Suudi yakınlaşması sonrasında yeniden Rusya’yla bir oyun kurma yoluna gidiyordu.
Kuşkusuz bu işin arka planında yeni bir Ankara-Moskova pazarlığı var. Afrin Kürtleri, uzun süredir Rusya’nın himayesi altında. Oraya yönelik bir hamle, ancak Erdoğan ve Putin arasında bir mutabakat sonrasında gerçekleşebilir. Muhtemelen son bir haftadır gerçekleşen telefon görüşmelerinde de bu sağlandı. Haberleri alt alta koyun: Türk akımı projesinin inşaatı başladı, Rusya ve ABD arasında gerilim had safhaya çıktı, ABD’de Trump’ın Rusya bağlantı ve Rusya’nın siyasete müdahalesine yönelik soruşturma derinleşti ve tabii Katar krizi sonunda Türkiye bir kez daha İran-Rusya eksenine yaklaştı...
Yani? Kısacası Türk-Amerikan ilişkilerinde Erdoğan ve Trump arasında Beyaz Saray görüşmesiyle başlayan bahar havası, buraya kadarmış. Türkiye’nin bu hamlesi, hele de Afrin’i işgal noktasına kadar giderse, Amerikalılar açısından kuzey Suriye denklemini zorlaştıracaktır. Rakka’yı geciktirecek, Kürtlerin önceliğini değiştirecektir. Bol pazarlık ve zıp zıp değişen ittifaklara gebe zor bir yaz sezonu var karşımızda.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yaklaşan facia 06 Eylül 2018 | 19.970 Okunma Yalancı bahar mı ikinci bahar mı? 30 Ağustos 2018 | 13.659 Okunma Bu mu devlet aklı? 26 Ağustos 2018 | 15.942 Okunma Lale Devri bitti! 23 Ağustos 2018 | 14.764 Okunma Mutsuzluk beter umutsuzluk daha beter 19 Ağustos 2018 | 10.271 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar