Lale Devri bitti!

“Abi, yedik içtik... Istakoz, şarap, kişi başına sadece 20 Euro hesap geldi!” Yukarıda aktardığım cümleyi (ya da bir başka versiyonunu) sizin de duymuşluğunuz vardır sanırım. Daha düne kadar Yunan...

“Abi, yedik içtik... Istakoz, şarap, kişi başına sadece 20 Euro hesap geldi!” Yukarıda aktardığım cümleyi (ya da bir başka versiyonunu) sizin de duymuşluğunuz vardır sanırım. Daha düne kadar Yunan adalarına giden Türkiye vatandaşları, tecrübelerini anlata anlata bitiremez, dönüp geldiklerinde Yunanistan’ın ne kadar ucuz olduğunu, yemeiçmenin keyfini, komşuda tatilin Bodrum veya Çeşme’ye kıyasla daha hesaplı olduğunu söylerdi.
Çünkü bunlar Türkiye’nin altın yıllarıydı. 2000’li yılların ortasında başlayıp 2016’ya kadar süren 10 yıl boyunca Lale Devri’ni yaşadık.
Yunanistan krizdeyken bizde TL güçlü, ekonomi tıkırındaydı. Kişi başına yıllık milli gelir ortalaması 10 bin doları geçmiş, Euro ise 2 TL civarında kalakalmıştı. Türkiye ekonomisi, Avrupa’nın görmediği bir hızla büyürken, Economist dergisi Türkiye’yi “Avrupa’nın Çin’i” diye tanımlıyordu.
Lale Devri, sadece kodamanlara değil hepimize bir şekilde yaradı. Bir defa vatandaş, dünyayla bütünleşti. Seyahat eder oldu.
90’lı yıllarda Avrupa seyahati çok küçük bir zümrenin gücünün yettiği bir ayrıcalıkken, 2000’li yılların ortasından itibaren sıradan bir orta sınıf aile, biraz biriktirip biraz da kredi kartına yüklendiğinde rahatlıkla Avrupa’ya gidebilir oldu. Demokrasi geliştikçe hem özgüvenimiz hem de paramız güçlendi. Avrupa’nın her yerinde Türkler vardı. Prag, Floransa, Roma’da gezerken Türkçe duymak, turist olarak gelmiş, hatıra fotoğrafı çektiren ya da alışveriş yapan bir çifte rastlamak sıradan bir olaydı.
Tabii Yunanistan’la ilişki, bambaşka bir boyutta gelişti. Bir yandan yıllar sonra siyasette esen dostluk rüzgârları, diğer yandan hızla fakirleşen Yunan halkına karşı içten içe bir üstünlük hissi... Şu ya da bu şekilde Türkler son yıllarda Yunanistan’a akın etti. Bazı Yunan adalarında...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yaklaşan facia 06 Eylül 2018 | 19.980 Okunma Yalancı bahar mı ikinci bahar mı? 30 Ağustos 2018 | 13.687 Okunma Bu mu devlet aklı? 26 Ağustos 2018 | 15.953 Okunma Lale Devri bitti! 23 Ağustos 2018 | 14.772 Okunma Mutsuzluk beter umutsuzluk daha beter 19 Ağustos 2018 | 10.280 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar