​​​​​​​ABD'nin asıl hedefi Türk-Kürt savaşı mı?

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, ABD askeri birliklerinin Suriye'nin kuzeyinden çekileceğinden şüpheli olduklarını bildirirken, ABD Başkanı Donald Trump ise Twitter hesabında, Michael Doran'ın "Obama döneminde Kürtlerle...

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, ABD askeri birliklerinin Suriye'nin kuzeyinden çekileceğinden şüpheli olduklarını bildirirken, ABD Başkanı Donald Trump ise Twitter hesabında, Michael Doran'ın "Obama döneminde Kürtlerle değil, müttefikimiz Türkiye Cumhuriyeti'nin can düşmanı olan PKK ile iş tuttuk. Bu politikayla Türk-PKK savaşının tohumlarını ekiyor, aynı zamanda Türkiye'yi Rusya'nın kollarına atıyorduk." mesajını paylaştı!

ABD yönetiminde, "PKK'yı Türklerin başına bela ettik, Suriye'de de PKK'nın kolunu 100 bin kişilik kuvvet haline getirdik. 30 bin TIR silah yetmedi, 'çekileceğiz' dedikten sonra da 80 TIR silah ve araç daha gönderdik. Türkleri bu gücün hakkından gelemez. Gelirse de 'Kürtleri yok ediyorlar' diye dünyayı başlarına yıkarız" tarzında bir hazırlık olduğu seziliyor.

***

Suriye sorununun asıl sebebi, ABD'nin, Türkiye, S. Arabistan, Ürdün, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt ile IŞİD ve PKK'yı kullanarak bu ülkeyi paramparça etmesidir. AKP iktidarını çıkmaza sokan da ABD'nin Suriye projesine yardım ve yataklık etmiş olmasıdır. AKP iktidarı, bu sebeple ABD'nin organize ederek Türkiye, Ürdün ve Irak üzerinden Suriye'ye gönderdiği IŞİD'lilerin sorumluluğunu da üstlenmek zorunda kaldı!

Kamuoyunda ise farklı endişeler var. Deniliyor ki, "15 Temmuz darbesi, AKP'nin sistemi değiştirerek iktidarını sürdürmesini sağladı. Suriye'yi karıştırarak, Türkiye'ye yönelik güvenlik tehdidi oluşturulmasını sağlayan da AKP iktidarıdır. Güvenli bölge harekâtının sonunda da rejim tamamen değiştirilebilir!"

***

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
"Sınırlı harekât ile yetinilirse PYD devleti kurulur! 14 Ekim 2019 | 4.480 Okunma Türkiye'ye 30'a 120 kilometre verildi! 12 Ekim 2019 | 4.635 Okunma "Güvenli bölge" tampon bölge olacak! 11 Ekim 2019 | 3.439 Okunma Gazan mübarek olsun ey şanlı Türk askeri… 10 Ekim 2019 | 3.066 Okunma ​​​​​​​ABD'nin asıl hedefi Türk-Kürt savaşı mı? 09 Ekim 2019 | 3.464 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar