​​​​​​​ABD'nin asıl hedefi Türk-Kürt savaşı mı?

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, ABD askeri birliklerinin Suriye'nin kuzeyinden çekileceğinden şüpheli olduklarını bildirirken, ABD Başkanı Donald Trump ise Twitter hesabında, Michael Doran'ın "Obama döneminde Kürtlerle...

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, ABD askeri birliklerinin Suriye'nin kuzeyinden çekileceğinden şüpheli olduklarını bildirirken, ABD Başkanı Donald Trump ise Twitter hesabında, Michael Doran'ın "Obama döneminde Kürtlerle değil, müttefikimiz Türkiye Cumhuriyeti'nin can düşmanı olan PKK ile iş tuttuk. Bu politikayla Türk-PKK savaşının tohumlarını ekiyor, aynı zamanda Türkiye'yi Rusya'nın kollarına atıyorduk." mesajını paylaştı!

ABD yönetiminde, "PKK'yı Türklerin başına bela ettik, Suriye'de de PKK'nın kolunu 100 bin kişilik kuvvet haline getirdik. 30 bin TIR silah yetmedi, 'çekileceğiz' dedikten sonra da 80 TIR silah ve araç daha gönderdik. Türkleri bu gücün hakkından gelemez. Gelirse de 'Kürtleri yok ediyorlar' diye dünyayı başlarına yıkarız" tarzında bir hazırlık olduğu seziliyor.

***

Suriye sorununun asıl sebebi, ABD'nin, Türkiye, S. Arabistan, Ürdün, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt ile IŞİD ve PKK'yı kullanarak bu ülkeyi paramparça etmesidir. AKP iktidarını çıkmaza sokan da ABD'nin Suriye projesine yardım ve yataklık etmiş olmasıdır. AKP iktidarı, bu sebeple ABD'nin organize ederek Türkiye, Ürdün ve Irak üzerinden Suriye'ye gönderdiği IŞİD'lilerin sorumluluğunu da üstlenmek zorunda kaldı!

Kamuoyunda ise farklı endişeler var. Deniliyor ki, "15 Temmuz darbesi, AKP'nin sistemi değiştirerek iktidarını sürdürmesini sağladı. Suriye'yi karıştırarak, Türkiye'ye yönelik güvenlik tehdidi oluşturulmasını sağlayan da AKP iktidarıdır. Güvenli bölge harekâtının sonunda da rejim tamamen değiştirilebilir!"

***

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
"Sosyolojik türdeşlik" ve ters ittifaklar! 11 Ağustos 2020 | 64 Okunma Milli ve ahlâklı politika böyle mi? 10 Ağustos 2020 | 333 Okunma "Dimdik ayaktayız" söylemi ve "V düzeni!" 08 Ağustos 2020 | 1.861 Okunma Kadından korkan "muhafazakâr"lar! 07 Ağustos 2020 | 350 Okunma Sinir sistemi tahribatı ve akıl tutulması! 06 Ağustos 2020 | 1.219 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar