Cemaatler gizlice fişleniyor mu?

İkinci SETA vakası izlenimi veren skandal bir rapor ulaştı elime.   Üzerinde ‘gizli’ ibaresi taşıyor. Cemaat ve tarikatlarla dini yapı ve şahsiyetleri tek tek ele alan, haklarında ayrıntılı bilgi toplayan bir değerlendirme. . .

SETA’nın ‘uluslararası medyanın uzantıları’ raporundan tek metodolojik farkı, gizlilik içermesi. İstihbarat fişlerinden tek farkı da bilgilerin sadece açık kaynaklardan toplanması. Neden ve Diyanet’in işi mi?

Önsözünde belirtildiği gibi, 15 Temmuz ihanetinden sonra FETÖ’yle mücadelede Diyanet’in rolü de önem kazandı.

Yeni FETÖ’lerin çıkmaması için hurafe ve batıl inançlarla mücadele edilmesi şarttı. Halkı aydınlatma, uyarma ve farkındalık oluşturma görevi, en başta  Diyanet’e düşüyordu.

Bu amaçla kapsamlı çalışmalar yaptı Diyanet. Cemaat ve tarikat liderleriyle toplantılar düzenledi, bağımsız vaiz ve ilahiyatçılarla görüştü.  Sapkın şarlatanlar, hurafeci inanç bezirganları, dini duyguları sömüren istismarcı hokkabazlarla mücadele için somut tespit ve öneriler geliştirdi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Semtürreise nasıl yerleşti Orhan Veli? 18 Temmuz 2019 | 2.287 Okunma ‘Keenlemyekün’ dış politikası kızışırken 17 Temmuz 2019 | 5.857 Okunma FETÖ’yle mücadelede isabet oranı 16 Temmuz 2019 | 6.373 Okunma TRT marş olsa yapmaz bunu 13 Temmuz 2019 | 3.713 Okunma Cemaatler gizlice fişleniyor mu? 12 Temmuz 2019 | 11.351 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar