Cumhur Kılıçdaroğlu’nu seçtirecek

Karar Gazetesi Yazarı Ahmet Taşgetiren'in bugünkü (17.06.2022)''Cumhur Kılıçdaroğlu’nu seçtirecek'' başlıklı yazısı.

Biliyorum İzmir’deki toplantıda Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Cumhur İttifakı’nın adayı Tayyip Erdoğan’dır” diyerek kendi adaylığını ilan etti.

Ama aynı toplantıda Kılıçdaroğlu’nu da meydana, bir anlamda düelloya davet etti. Davet ederken “kökeninden, meşrebinden endişe etme, seni savunuruz, çık karşıma” gibi imalı, başka yönüyle kışkırtıcı cümle de kurdu. Benzeri ifadeler, Cumhur İttifakı’nın öteki ortağı MHP liderinden de geldi.

Erdoğan’ın sözlerinde “kökeni – meşrebi” diye altı çizilen şeyler, muhtemelen Kılıçdaroğlu’nun Kürt – Alevi aidiyetine işaret ediyor.

“Seni savunuruz” ifadesi ifadesi, gerçek bir insani duyarlılığı mı yansıtıyor yoksa, “Senin aidiyet diye bir zaafın var” iması mı içeriyor, düşünmeye değer.

Ama karşı ittifak adına Kılıçdaroğlu’nun aday olmasını talep etmenin onu “en kolay rakip” gibi görmekten kaynaklandığını tahmin etmek zor değil. Onun da altında Kılıçdaroğlu’nun aidiyetinin negatif bir unsur olarak görülmesi yatıyor.

“Seni savunuruz” ifadesi bu hesabı perdelemek için sarfedilmiş bir kurnazlığı, bir bıyık altından gülme...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
‘Masa’yı haberleştirme zorluğu 05 Temmuz 2022 | 997 Okunma AK Parti 20 yılını yiyor 03 Temmuz 2022 | 2.667 Okunma Zafer mi hezimet mi? 01 Temmuz 2022 | 1.438 Okunma NATO’da sorunlar çözüldü mü? 30 Haziran 2022 | 485 Okunma Derinleşen kimlik parçalanması 28 Haziran 2022 | 688 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar