Hakan Çelik: Yıkım tahminimizden büyük olacak!

Posta yazarı Hakan Çelik, koronavirüsün etkilerinin, küresel sistemde yaratacağı yıkımın tahminimizden büyük olacağını ve bu virüsün yayılma hızının tahmin edilenden daha uzun süreceğini belirtti.

Hakan Çelik: Yıkım tahminimizden büyük olacak!

Tüm dünya koronavirüs ile mücadele ediyor. Posta yazarı Hakan Çelik de kısa süre öncesinde beklentinin virüsün yayılma hızının nisan sonuna kadar düşeceği yönünde olduğunu fakat yeni bulguların bambaşka sonuçları çıkarttığını ifade etti. Hakan Çelik bir kez daha virüsle mücadelede yapılması gerekenleri özetledi.

Tahminimizden uzun sürebilir

Koronavirüsün etkileri ve küresel sistemde yaratacağı yıkım tahminimizden büyük olacak. Kısa bir süre öncesine kadar beklenti virüsün nisan sonuna kadar yayılma hızının düşeceği yönündeydi. Yeni bulgular karşımıza farklı sonuçlar çıkarıyor.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), çeşitli bilim kuruluşları ABD, İngiltere, Almanya, Güney Kore ve Çin hükümetlerinin analizlerini özetliyorum:

✔ Dünyanın büyük kısmı ekonomik durgunluğa (resesyona) girecek.

✔ En az 25 milyon kişi işini kaybedecek.

✔ Krizden çıkış stratejisi üzerinde konuşmak için bile en az 2.5 ay beklemek gerekecek.

✔ Virüse karşı etkili bir aşının geniş kitlelerin kullanımına sunulması 1 yıldan önce mümkün olmayacak.

✔ Dünyanın önemli bölümünün COVID-19 isimli bu virüse karşı bağışıklık kazanması yaklaşık 2 yıl sürecek.

✔ Bilim insanlarını şu aşamada en fazla korkutan olay, virüsün çok hızlı yayılması. Dünyanın hiçbir ülkesi henüz aşısı ve ilacı bulunmayan bu virüs için hastanelerde yeterli sayıda yoğun bakım ünitesine sahip değil. Durum böyle devam ederse İtalya’daki gibi doktorlar hasta seçmek gibi korkunç bir ikilemle karşı karşıya kalacak.

✔ ABD Başkanı Donald Trump, İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron “Savaştayız” ifadesini kullanıyor.

UNUTMAYALIM

Şu temel önlemi aklımızdan çıkarmayalım:

✔ Mutlaka ellerinizi en az 20 saniye süreyle sabun kullanarak, etkili şekilde ellerimizi yıkayalım.

✔ Öksürürken daima atılabilir bir mendil kullanalım veya bir şekilde çevremizdekilere parçacık yaymayı engelleyecek şekilde öksürelim.

✔ Elimizi yüzümüze götürmeyelim.

✔ Öksürük ve ateş, koronavirüsün hâlâ çok önemli iki belirtisi olarak önümüzde duruyor. Eğer bu şikayetleriniz varsa vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurun.

SOKAKLAR DOLU!

Birkaç gündür ağırlıklı olarak evlerinden çıkmayan insanlar havaların ısınmasıyla birlikte cadde ve sokaklara hücum ettiler! Dün İstanbul’un ana arterlerinde çok sayıda insan yan yana yürüyordu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve uzmanların “Evinizde kalın” uyarılarına rağmen “Açık havada risk yok” gibi yaygın bir algı var.

Oysa Dünya Sağlık Örgütü virüsün bu ortamlarda 3 saate yakın havada asılı kalabildiğini açıkladı. Ben sokağa çıkma yasağını da içeren bir OHAL uygulamasının doğru olacağı görüşündeyim. Ülkemizde virüsün yayılma hızı yükseliyor. Böyle giderse İtalya’dakine benzer bir tabloyla karşı karşıya kalabiliriz.

MOTORLU KURYELER

İnsanların evde kaldığı şu ortamda eve servis yapan kargo şirketleri çalışanları, market zincirleri ve motorlu kuryeler hayati bir ihtiyacı yerine getirdiler.

Ancak günde 300 dolayında evin kapısına giren bu insanların da sağlığı çok önemli. Ayrıca farkında olmadan virüsü yaymamaları için hangi önlemlerin alındığı iyi denetlenmeli.

ÇOK OKUNAN HABERLER
Mahmut Övür: ‘Türkiye’yi nasıl karıştırmak istediğinizi biliyorum’ Mahmut Övür: ‘Türkiye’yi nasıl karıştırmak istediğinizi biliyorum’
Ali Karahasanoğlu: “Davalarını satanlar”da “ortak çalışma kültürü” olur mu? Ali Karahasanoğlu: “Davalarını satanlar”da “ortak çalışma kültürü” olur mu?
Deniz Zeyrek: Ağız Sütü! Deniz Zeyrek: Ağız Sütü!
SON HABERLER
Mahmut Övür: ‘Türkiye’yi nasıl karıştırmak istediğinizi biliyorum’ Mahmut Övür: ‘Türkiye’yi nasıl karıştırmak istediğinizi biliyorum’
Deniz Zeyrek: Ağız Sütü! Deniz Zeyrek: Ağız Sütü!
Ali Karahasanoğlu: “Davalarını satanlar”da “ortak çalışma kültürü” olur mu? Ali Karahasanoğlu: “Davalarını satanlar”da “ortak çalışma kültürü” olur mu?
Akif Beki: Dünyaya Kuzey Kore TV'sinden bakmanın rahatlığı Akif Beki: Dünyaya Kuzey Kore TV'sinden bakmanın rahatlığı
Latif Şimşek: Masa'da asıl kavga 13 Şubat'ta başlayacak ve en şanslı aday neden Erdoğan? Latif Şimşek: Masa'da asıl kavga 13 Şubat'ta başlayacak ve en şanslı aday neden Erdoğan?
Altılı Masa’nın tepesindeki Dronların modeli; itaat et, rahat et… Altılı Masa’nın tepesindeki Dronların modeli; itaat et, rahat et…
"Millet 14 Mayıs'ta Bay Bay Kemal diyecek" 4 Şubat 2023 Cumartesi günü gazeteler hangi manşetlerle çıktı? "Millet 14 Mayıs'ta Bay Bay Kemal diyecek" 4 Şubat 2023 Cumartesi günü gazeteler hangi manşetlerle çıktı?
By Kemal'in aday olması caiz midir hocam?! By Kemal'in aday olması caiz midir hocam?!