Paylaşılması dikkat çekecek bir yazı...

“Bağımsız, kar amacı gütmeyen, tarafsız”.   2006 yılında kurulan SETA, hiçbir zaman kendini tarif ettiği gibi ve İngilizce’deki “Bipartisan” kelimesinin hakkını veren bağımsız ve tarafsız think-tanklerden biri olmadı.

AK Parti’nin düşünce kuruluşu olduğu herkes tarafından bilinirdi.   Ama bu şöhreti, çalışmalarının itibarına gölge olarak düşmezdi.   Zaman zaman iktidara dönük eleştirilerin, gerçeği eğip bükmeyen tespitlerin yer aldığı raporları referans haline gelir, AK Partili karar vericiler tarafından da önemsenirdi. Düzenledikleri toplantılara her fikirden insan davet edilirdi.   Hükümeti savunmak dışında, yapılması riskli de olsa hükümeti uyarmak gibi bir görevleri olduğunun da farkındaydılar.   Örneğin, 7 Şubat 2012’deki MİT krizi sonrası, hükümete yakın çevrelerde “aman fitne olmasın” yayınları yapılırken, SETA’nın yöneticileri Hatem Ete ve Taha Özhan, doğrudan o zaman ki adıyla Gülen Cemaati’nin devlet içindeki yapılanmasının tehlikesine işaret eden çok etkili yazılar yazmışlardı. Ama her şey gibi SETA da trolleşme temayülünden nasibini aldı.   İşin geldiği son nokta ise “Uluslararası Medya Kuruluşlarının Türkiye Uzantıları” raporu oldu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bay Salomon’u hatırlamak.... 29 Ocak 2020 | 333 Okunma Sessizlik vatanseverlik midir?  27 Ocak 2020 | 805 Okunma İnşallah bir yerden döner diye diye... 25 Ocak 2020 | 734 Okunma Meğer Vefa bir semt adı bile değilmiş... 22 Ocak 2020 | 837 Okunma Sen de evet diyor musun Vladimir kardeşi 20 Ocak 2020 | 676 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar