Yargılanan gazetecilik

İstanbul Çağlayan adliyesindeki tarihi duruşmada Murat Ağırel, Barış Pehlivan ve Hülya Kılıç tutuklu olarak yargılandı. Sincan da bir başka kumpas ile yargılanan ve 3 aydır iddianamesi bile ortada...

İstanbul Çağlayan adliyesindeki tarihi duruşmada Murat Ağırel, Barış Pehlivan ve Hülya Kılıç tutuklu olarak yargılandı. Sincan da bir başka kumpas ile yargılanan ve 3 aydır iddianamesi bile ortada olmadığı halde tutuklu olan Müyesser Yıldız da sadece ve sadece gazetecilik görevlerini namusu ile başarılı bir şekilde yerine getirdikleri için alenen cezalandırılıyor. Evet, gazeteciliğe karar veren kişi en başından başına gelecekleri hesaplayıp sonuçlarına katlanmayı da göze alır. Bu arkadaşlarımız da bedel ödemekten asla geri adım atmadılar. Mesleğimizin yüz akı arkadaşlarımızın yazılı savunmaları avukatları ve aileleri tarafından 2 gün önce bana ulaştı. Her biri öncelikle  ortadan kaldırılmak istenen Cumhuriyetimizin tarihinin dersini vermişler. Cumhurıyetimizin değerlerini hatırlatmışlar. Hiç birinin eğitim alanı hukuk olmadığı halde, Hukuk Fakültelerinin sadece öğrencilerine değil öğretim görevlileri ve idarecilerine de tarihi dersler verdiler.

Malum sebeplerden dolayı duruşmanın ne zaman sonuçlanacağı belli değildi. Kararın açıklanması gece yarısını bulabilirdi. Bu yüzden sonucu yazmak yerine sebebini özetlemek istedim. Bütün gazeteciler adına  sevgili Barış Terkoğlu'nun okuduğu bildiriyi paylaşıyorum:

"Biz bu Adliye'nin önünde kaçıncı kez toplandığımızı bilmiyoruz. Kaçıncı kez adalet çığlığı attığımızı hatırlamıyoruz. Kaçıncı kez yasalar aracı kılınarak rehin alınmış gazetecilerin fotoğrafını taşıdığımızı sayamıyoruz.

Şikayet için söylemiyoruz. Gazetecileri sudan sebeplerle tutuklayan zihniyet ne kadar sıradan ise biz de o kadar kararlıyız. Bunu anlatıyoruz.

Bu kez hapisteki üç gazeteci arkadaşımızın dışarıdaki sesi olmak için buradayız.

Barış Pehlivan, Murat Ağırel ve Hülya Kılınç 6 aydır Silivri Cezaevinde tutuklu. Elbette sebebi onların ellerini kollarını bağlamak için bahane edilmiş bir haber.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Doğu Akdeniz ve Kıbrıs Seçimleri... 18 Eylül 2020 | 200 Okunma Darısı Müyesser'e... 13 Eylül 2020 | 119 Okunma Yargılanan gazetecilik 10 Eylül 2020 | 134 Okunma Murat Ağırel'in mektubu… 09 Eylül 2020 | 2.719 Okunma Yargıtay ve Anayasa Mahkemeleri'ne... 04 Eylül 2020 | 2.251 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar