Asker Hastanesi yıkılmasın!..

Türk insanının büyük bölümü doğduğu topraklara bağlıdır. Bazıları vardır ki Tolstoy'un Hacı Murat adlı romanındaki "Keven"lere benzer... Kökleri toprağın çok daha...

Türk insanının büyük bölümü doğduğu topraklara bağlıdır. Bazıları vardır ki Tolstoy'un Hacı Murat adlı romanındaki "Keven"lere benzer... Kökleri toprağın çok daha altındadır. Kesersiniz ertesi yıl yine çıkar. Ve o toprakları korurken, insanlarını ısıtmaya devam eder. Aile köklerinden bir kısmı Azerbaycan'a dayanan Gültekin Çavuşoğlu, memleketi Van'a öylesine bağlıdır ki her fırsat da koşup gider. Gidemediğinde tüm gelişmeleri takip edip elinden gelenin fazlasını yapar.

Nitekim yıllar önce kendi parasıyla okul yaptırdı. Protokole göre dilediği ismi koyma hakkı var. Ailesinin yerine inandığı davanın liderinin yani "Alparslan Türkeş Lisesi" adını vermek istedi. Yetkililer bölgenin hassas olduğunu belirtip bu isimden vazgeçirmek isteseler de Gültekin Çavuşoğlu geri adım atmadı. Her şeyini tamamladığı okulu Milli Eğitime devrettiği halde ihtiyaçları ile halen ilgileniyor. Dün telaşla mesaj yazmış. Üstelik Vansesi Gazetesi yazarı İkram Kali Bey'in yazısını yollayarak, tüm Türkiye'nin dikkatini çekmemiz için ricada bulunmuş.

İsrafın had safhaya vardığı günümüzde hele hele salgın ile boğuşurken bir hastanenin yıkılması yanlıştır. Hele bu hastanenin manevi değerleri her şeyin üzerinde ise korunmalı, yaşatılmalıdır. İkram Kali Bey şöyle yazıyor:

Van TSK Asker Hastanesi Müze olmalıdır.

Türkiye'de her Askeri Hastane bizler için, şehit ve gazilerimize vermiş olduğu hizmetten dolayı değerlidir. Ne var ki 1983'den günümüze, bölgemizde bölücü teröre karşı verilen destansı mücadelede, yüzlerce şehit ve gaziye hizmet veren Van Asker Hastanesi'nin acı hatıralarla dolu tarihi bir geçmişi vardır. Hemen hemen her ilimizden bir şehidimiz ve gazimize ev sahipliği gibi kutsal bir hizmet vermiştir. Dileğimiz Sağlık Bakanlığı konuya el atar, şehitlerimizin ruhları şad edilir.

.......

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Hasan Paşam ve Uğur Mumcu... 31 Ocak 2021 | 313 Okunma "Adalet yıkılırsa gökyüzü çöker!" 29 Ocak 2021 | 200 Okunma Asker Hastanesi yıkılmasın!.. 28 Ocak 2021 | 216 Okunma Kaba Milliyetçilik... 24 Ocak 2021 | 325 Okunma Uzmanlara zulüm... 21 Ocak 2021 | 279 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar