ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Harb Okullarına dikkat...

Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof .

Yavuz Selim Demirağ
Yavuz Selim Demirağ Yeniçağ Gazetesi
15 Şubat 2018 | 1.3 K

Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Esergül Balcı ve arkadaşlarının 4 ay süren çalışması, Türkiye'de eğitim sorununun millî güvenlik meselesi olduğunu bir kez daha ortaya koydu. "Eğitimde Tarikat Gerçeği: Bir milyon çocuk tarikatların elinde" başlıklı raporda son 15 yılda tarikatların "sermaye grubu" haline dönüşünü de ortaya çıkarmış. Hükümetin 4 Ağustos 2017'de çıkardığı düzenleme ile tarikatların özel okullarına yılda bir milyar lira aktarıldığı belirtiliyor. 2.6 milyar tarikat bağlantılı vatandaşın 800 medresede faaliyet gösterdiği de bir gerçek. Raporun tamamını bu sütuna sığdırmak mümkün değil. En ürkütücüsü Askeri Okullara yönelik. "Harb Okullarında Tarikatlaşma" başlıklı rapor şöyle:

Raporda Harb Okulları da ele alınmış ve FETÖ hakimiyeti ile bugünkü sistem arasındaki benzerlikler ortaya konmuş. Buna göre; 

Dini yapıların eğitim yoluyla devlet içinde kadrolaşmasının en tehlikeli sonuçlarından birinin Harp Okullarında yaşandığı 15 Temmuz darbe girişimi dolayısıyla açığa çıkmış ve bu kapsamda görülen davaların kayıtlarında yer almıştır.

FETÖ, TSK'ya şu aşamalardan geçerek sızmayı başardı

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER