Yemen’de çözümün yolu

Çözüm, herkesin birbirini tanıması ve hukukunu kabul etmesi, karşılıklı saygı çerçevesinde bir Yemen Milli diyalog zemininin kurulması. Görebildiğimiz kadarıyla şu anda Husiler de dahil olmak üzere Yemen’in bütün tarafları bu çözüme hazırlar.

Yemen’de aslında sorunu çökmek hiç de o kadar zor değil. Altı yıl önce Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirliklerinin başını çektiği bir koalisyonun başlattığı operasyonun uzaması ne Husilerin çok güçlü olmalarından ne de koalisyonun çok güçsüz veya beceriksiz olmasından kaynaklanıyor. İşin bu kadar uzamasının, hatta her geçen gün daha da içinden çıkılmaz hale gelmesinin tek sebebi Koalisyonun Yemen’e girerken ilan ettiği amaçlardan fazlasıyla sapmış olması.

Belirlenen amaç Yemen’i Husi darbeciliğinden, emrivaki yapıp bütün unsurlar üzerine zorla hakimiyet kurmasını engellemekti. Tabi Husilerin bu darbesi ve yayılmasının arkasında İran müdahalesi değerlendirmesi vardı, dolayısıyla Yemen halkı açısından Husilerin yayılması aynı zamanda bir İran işgali anlamına geliyordu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Boş lafla peynir gemilerini kokutmak 24 Şubat 2021 | 101 Okunma Kendi alemimizin bir şahidi: Muhammed Emin Saraç 22 Şubat 2021 | 215 Okunma Said Halim Paşa Marx okumuş muydu? 20 Şubat 2021 | 333 Okunma Modernleşme, Anayasa ve Türkiye’nin istisnailiği 17 Şubat 2021 | 52 Okunma Bir anayasa için sosyolojik şartlar 15 Şubat 2021 | 70 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar