Libya ve Mısır’ın “favori” diktatörlerinden beklenen

Türkiye’nin Libya ile geçtiğimiz hafta imzalamış olduğu “Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılması” anlaşması öyle görünüyor ki, Barış Pınarı Operasyonu kadar uluslararası dengeleri altüst etmiş oldu.

Türkiye ile Libya’nın İki Egemen ülke olarak imzalamış oldukları anlaşmaya gelen tepkilere bakıldığında, egemenlik konusunda birilerinin tezgah altında başka kabulleri olduğu anlaşılıyor.

Yunanistan’ın ne kendisinin ne de güvendiği güçlerin Türkiye’ye ne sözü ne de gücü yetiyor. O yüzden Türkiye’ye bağırıp çağırmakla kalabildi, ama Libya’ya karşı sergilediği tavır enteresan. Libya’nın Yunanistan Büyükelçisini sınır dışı kararı alarak ortaya koyduğu tepkiden Libya’ya farz edilmiş belli sınırların ihlal edilmiş olduğunu düşünüyor.

Oysa Libya hükümetinin bu anlaşmayla tamamen Libya halkının çıkarlarını düşünerek hareket etmiş olduğu apaçık. Yunanistan’ın bir Libya hükümetinden talep ettiği şeyinse Libya halkının çıkarlarından Yunanistan lehine feragat etmesi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
“Barışın anahtarı Türkiye” 20 Ocak 2020 | 1.619 Okunma Berlin Konferansı Libya için ne vaat ediyor? 18 Ocak 2020 | 2.389 Okunma Siyasal iktidar ve kültürel iktidar meselesi 15 Ocak 2020 | 2.703 Okunma Türkiye Libya’ya savaşmaya değil barıştırmaya gidiyor 13 Ocak 2020 | 2.013 Okunma Türkiye yetişmeden… Hafter’in ve efendilerinin telaşı 11 Ocak 2020 | 2.241 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar