Libya ve Mısır’ın “favori” diktatörlerinden beklenen

Türkiye’nin Libya ile geçtiğimiz hafta imzalamış olduğu “Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılması” anlaşması öyle görünüyor ki, Barış Pınarı Operasyonu kadar uluslararası dengeleri altüst etmiş oldu.

Türkiye ile Libya’nın İki Egemen ülke olarak imzalamış oldukları anlaşmaya gelen tepkilere bakıldığında, egemenlik konusunda birilerinin tezgah altında başka kabulleri olduğu anlaşılıyor.

Yunanistan’ın ne kendisinin ne de güvendiği güçlerin Türkiye’ye ne sözü ne de gücü yetiyor. O yüzden Türkiye’ye bağırıp çağırmakla kalabildi, ama Libya’ya karşı sergilediği tavır enteresan. Libya’nın Yunanistan Büyükelçisini sınır dışı kararı alarak ortaya koyduğu tepkiden Libya’ya farz edilmiş belli sınırların ihlal edilmiş olduğunu düşünüyor.

Oysa Libya hükümetinin bu anlaşmayla tamamen Libya halkının çıkarlarını düşünerek hareket etmiş olduğu apaçık. Yunanistan’ın bir Libya hükümetinden talep ettiği şeyinse Libya halkının çıkarlarından Yunanistan lehine feragat etmesi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Biden’a Trump kadar Obama da enkaz devretti 23 Ocak 2021 | 168 Okunma Yemen’de çözümün yolu 20 Ocak 2021 | 174 Okunma Yemen’de savaşı bitirmek çok mu zor? 18 Ocak 2021 | 205 Okunma BAE’nin Mehmet Ali Öztürk’e karşı işlediği suç için hesap zamanı 16 Ocak 2021 | 953 Okunma BAE Türkiye’ye şart ileri süreceğine hesap vermeli 13 Ocak 2021 | 628 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar