Irak’ta Şii gençlerin isyanı

Irak’ta 2 aydır devam etmekte olan protesto gösterileri Arap dünyasında devrim rüzgarlarının yeni bir dalgasını oluşturuyor.

Tabii devrimlerin kısa vadede hangi aşamalardan geçtikleri sonradan kimin müdahaleleriyle nasıl rayından çıkarılarak karşı devrim dalgalarıyla kırılıp boğuldukları konusunda taze ve acı örneklerimiz var. Yine de her biri kendi içinde oldukça trajik sonuçları olan bu örneklerde bile halklardaki daha iyi yönetime doğru devrim iradesi tamamen yok edilemiyor.

Boğulduğu zannedilen yerlerde bile devrim iradesi her vesileyle yeniden nüksediyor. Çünkü Arap dünyªsında halklarla yönetimler arasında ciddi bir kopukluk var. Yönetimler halklarını temsil etmediği gibi, halklarının iradelerini kontrol altında tutmak ve kaynaklarını başkaları adına sömürmekten başka bir işleve sahip değiller.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yemen’de savaşı bitirmek çok mu zor? 18 Ocak 2021 | 204 Okunma BAE’nin Mehmet Ali Öztürk’e karşı işlediği suç için hesap zamanı 16 Ocak 2021 | 951 Okunma BAE Türkiye’ye şart ileri süreceğine hesap vermeli 13 Ocak 2021 | 628 Okunma Boğaziçi Üniversitesi adına fark ve imtiyaz talebi 11 Ocak 2021 | 331 Okunma ABD’de darbe ihtimali kimi ağlatır, kimi güldürür? 09 Ocak 2021 | 269 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar