Irak’ta Şii gençlerin isyanı

Irak’ta 2 aydır devam etmekte olan protesto gösterileri Arap dünyasında devrim rüzgarlarının yeni bir dalgasını oluşturuyor.

Tabii devrimlerin kısa vadede hangi aşamalardan geçtikleri sonradan kimin müdahaleleriyle nasıl rayından çıkarılarak karşı devrim dalgalarıyla kırılıp boğuldukları konusunda taze ve acı örneklerimiz var. Yine de her biri kendi içinde oldukça trajik sonuçları olan bu örneklerde bile halklardaki daha iyi yönetime doğru devrim iradesi tamamen yok edilemiyor.

Boğulduğu zannedilen yerlerde bile devrim iradesi her vesileyle yeniden nüksediyor. Çünkü Arap dünyªsında halklarla yönetimler arasında ciddi bir kopukluk var. Yönetimler halklarını temsil etmediği gibi, halklarının iradelerini kontrol altında tutmak ve kaynaklarını başkaları adına sömürmekten başka bir işleve sahip değiller.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
“Barışın anahtarı Türkiye” 20 Ocak 2020 | 1.601 Okunma Berlin Konferansı Libya için ne vaat ediyor? 18 Ocak 2020 | 2.389 Okunma Siyasal iktidar ve kültürel iktidar meselesi 15 Ocak 2020 | 2.703 Okunma Türkiye Libya’ya savaşmaya değil barıştırmaya gidiyor 13 Ocak 2020 | 2.013 Okunma Türkiye yetişmeden… Hafter’in ve efendilerinin telaşı 11 Ocak 2020 | 2.241 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar