Yunus masum, hamsiyi bitirenleri tanıyoruz

Tartışmalar sürerken denizlerdeki hamsi varlığının azalmasının suçunun Yunuslara yüklenmeye çalışılmasına tepki gösteren WWF Türkiye Doğal Hayatı Koruma Vakfı iddiaları yalanladı. Peki işin doğrusu nedir?

Bu da akademik bir yalan örneği işte. Neymiş; “yunus popülasyonu avlanma yasağı nedeniyle giderek artmış, yetişkin bir yunus günde 70 kilo hamsi yiyormuş, hamsileri kurtarmak için yunus balıklarını avlamamız gerekiyormuş.

Yunusların çok yemesi yüzünden hamsi 9 santimin üstüne çıkamıyormuş. Çıkamayınca balıkçılar küçük hamsileri avlamak zorunda kalıyormuş.

Denizlerde av yasağının sona erdiği 1 Eylül’den bu yana vatandaşa 5 cm boyundaki hamsileri yüksek fiyata yedirenler, şimdi kendi suçlarını örtmek için suçu yunus balıklarına atmaya çalışıyorlar.

Tartışmalara bakanlık da dahil oldu.

Ve Tarım ve Orman Bakanlığı, Karadeniz’de avlanan hamside yasal avlanabilir boy uzunluğunun altındakilerin oranının artması nedeniyle hamsi avına 10 gün süreyle yasak getirdi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Numarasız gözlük 20 Ocak 2021 | 156 Okunma Gel sen bunu ‘Duvarlar’a anlat 17 Ocak 2021 | 132 Okunma Yunus masum, hamsiyi bitirenleri tanıyoruz 13 Ocak 2021 | 149 Okunma Bisküviden çıkan soyadı 10 Ocak 2021 | 396 Okunma Mangal kömürüyle çalışan kamyon ve İbadullah Vakfı’ndan çıkan Ankaralı tüccarlar 06 Ocak 2021 | 179 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar