Kılavuzlar

Yeni Şafak Gazetesi Yazarı Yaşar Süngü'nün bugünkü (20.11.2022)'' Kılavuzlar'' başlıklı yazısı.

Sufi’ye sormuşlar: “Sana yol gösteren kimdi?”

Sufi cevap vermiş: “Bir köpek.”

Ve anlatmış; “Bir gün, suyun kenarında susuzluktan ölmek üzere olan bir köpek gördüm.

Ne zaman su içmeye çalışsa kendi yansımasından ürküp geriye sıçrıyor, çünkü karşısında başka bir köpek olduğunu sanıyordu.

Nihayet susuzluğu öyle dayanılmaz bir hal aldı ki, köpek bütün korkusunu bir kenara itip suya atladı.

O anda ulaşmak istediği şeyle arasındaki engelin de dağılıp gittiğini gördü ve anladı ki, engel kendisinden başkası değildi.”

Yapabileceklerimizin sınırını biz çizeriz, kendimizi biz frenleriz ama nedense beğenmediğimiz her sonuçta bütün sorumluluğu sebeplere, kadere, şansa ve başkalarına atarak rahatlamayı tercih ederiz

“Çocukları sabit nitelikler üzerinden değil (sen çok zekisin! gibi değil) gösterdikleri çaba ve gelişim üzerinden övün (problemi çözme yöntemin güzel gibi). Zeka her zaman geliştirilebilir.” diyor Prof. Dr. Kemal Sayar

Hayvanların iyi birer öğretmen olduğunu anlatan bir kırlangıç hikayesini biri sosyal medyada paylaşmış; Ayvalık’ta bir açık hava otelindeyim, resepsiyon da açıkta. Resepsiyonun köşesinde bir kırlangıç yuvası var; üç yavru, kafalar dışarda, gagalar açık.

Anne ve baba gidip gelip yiyecek getiriyorlar ve ayrı zamanlarda geldikleri için birbirlerini görmüyorlar.

Anne birinci yavruya yem veriyor, birazdan baba gelip ikinciye, anne tekrar geldiğinde üçüncüye, baba gelip birinciye: Adalet.

Akşama doğru baktım yuvaya siyah bir kedi yaklaşmış. O ufacık ana baba canhıraş bir şekilde bağırıp kediyi kovaladılar: Cesaret.

Otel sahibi şunları anlattı: Bahar başlarında göçten döndüklerinde yuvanın bulunduğu bölümün kapalı olduğunu görünce, resepsiyon görevlisinin kaldığı odaya girip çıkıp onu uyandırmışlar: Akıl.

Sabah su içmek için fıskiyenin üzerinde dolaşıp çığlıklar atıyorlardı, ta ki fıskiye açılana kadar: İletişim.

Yazları sıcak ülkelere göç ederler: Yenilik.

Onların yaptığı yuva, diğer kuşların saman çöplerini üst üste koyarak yaptığı dingildik yuvalara hiç benzemez. Benzer bir yuva yapabilen başka bir kuş yoktur: Kalite ve farklılık.

Hiç kırlangıçları bir yerde pineklerken hatırlıyor musunuz?

Devamlı uçarlar: Çalışkanlık.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
2023 tahminleri 23 Kasım 2022 | 140 Okunma Kılavuzlar 20 Kasım 2022 | 195 Okunma Zenginin hesabı neden yoksula ödetiliyor 16 Kasım 2022 | 99 Okunma Kurtlukta düşeni yemek kanundur ama bizde düşenler kurt değil, insan 13 Kasım 2022 | 106 Okunma Yabancı marka kahvecide akide şekerli çay içen gençlik 09 Kasım 2022 | 83 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar