Evde koyun bakımı

Amerikalılar yani elin gavuru bizim “Kokuyor” diye etini, peynirini beğenmediğimiz, yününden yapılan yorganlarını attığımız koyunların yününden ilaç enkapsülasyon ajanı yapmışlar...

Amerikalılar yani elin gavuru bizim “Kokuyor” diye etini, peynirini beğenmediğimiz, yününden yapılan yorganlarını attığımız koyunların yününden ilaç enkapsülasyon ajanı yapmışlar, gıdaları zenginleştirmişler, ilaç geliştirmişler, kompozit materyal yapmışlar, prebiyotik geliştirmişler, antioksidan olarak kullanmışlar, gıdaların bozulmasını engelleyici ajan olarak değerlendirmişler.

Kurbanda bile derisini kullanamayıp toprağa gömdüğümüz koyunun sadece yününden geleceği olan dev bir ekonomik alan üretmişler.

Yün gibi çevreyi kirletmeyen, doğal çözülebilen bütün ürünler gelecekte ekonominin en önemli kazanç alanı olacak.

**

Koyun yününden neler yapılabildiğini anlatan yukarıdaki bilgilerin yer aldığı makaleyi değerlendiren biyolog Can Kayacılar şöyle ekleme yapmış; “Koyun yünündeki keratin peptitleri, özellikle sistince zengin. Sistin aminoasidi gerçekten yaşamımızın birçok alanında çok etkin özelliklere sahip.

Özellikle içerdiği sülfür, birçok farklı bileşikle de etkileşime girebilecek...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ne seninle ne sensiz 27 Eylül 2023 | 44 Okunma Tarhana rençberin kahvesidir 24 Eylül 2023 | 42 Okunma Değişen ve değişmeyen 20 Eylül 2023 | 116 Okunma Aklını kullan diyor Mâtürîdî 17 Eylül 2023 | 385 Okunma Eylül 13 Eylül 2023 | 65 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar