Aklını kullan diyor Mâtürîdî

Ona göre her anne babanın çocuğuna, cömert davranma ve sahip olduğu imkânları ihtiyacı olanlarla paylaşma alışkanlığını öğretmesi farzdır.Kendisini ilme adayan herkesin geçimini sağlamak...

Ona göre her anne babanın çocuğuna, cömert davranma ve sahip olduğu imkânları ihtiyacı olanlarla paylaşma alışkanlığını öğretmesi farzdır.

Kendisini ilme adayan herkesin geçimini sağlamak Müslümanların ortak görevidir. Toplum bu görevini yerine getirmediği takdirde tıpkı zekât borcu gibi zorla ödeme durumunda bırakılabilir.

Yukarıda yer verdiğimiz görüşlerin sahibi olan İmam Mâtürîdî hem bir kelam alimi hem bir hukukçu hem de Kuran’ı derinlemesine yorumlayarak dönemin ihtiyaçlarına göre yorumlayacak kadar derin bir müfessirdir.

Bu özellikleriyle İslam dünyasında kurulan devletlerin özellikle Selçuklu ve Osmanlı devlet sistemindeki ekonomik ve siyasi anlayışa doğrudan veya dolaylı bir şekilde etki eden bir ilim adamı olarak görülür.

**

İslam dünyasında aklı öne çıkaran en önemli alimlerden biri olarak biliniyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ne seninle ne sensiz 27 Eylül 2023 | 44 Okunma Tarhana rençberin kahvesidir 24 Eylül 2023 | 42 Okunma Değişen ve değişmeyen 20 Eylül 2023 | 116 Okunma Aklını kullan diyor Mâtürîdî 17 Eylül 2023 | 385 Okunma Eylül 13 Eylül 2023 | 65 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar