Ortadoğu’da darbelerin şifresi: El-Uteybe’nin e-mailleri

Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Ortadoğu’da son altı yıldır gerçekleşen darbelerin finansörü olduğu bir sır değil. Mısır’da Cumhurbaşkanı Mursi’yi deviren Sisi darbesinde, Libya’da...

Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Ortadoğu’da son altı yıldır gerçekleşen darbelerin finansörü olduğu bir sır değil. Mısır’da Cumhurbaşkanı Mursi’yi deviren Sisi darbesinde, Libya’da Hafter eliyle yapılan darbede BAE imzasını görmek mümkün. Dahası da var: Tunus’tan Somali’ye ve Filistin’e, Sırbistan’dan Türkiye’ye kadar geniş bir coğrafyada BAE’nin içini parayla doldurduğu çantalar, siyasi mühendislik için kullanılıyor. Nüfus ve yüzölçümüyle kıyaslanmayacak ölçüde siyasi etkiye sahip olan BAE, petrol paralarının ürettiği bütçe fazlasını ve kişisel servetini, değişik coğrafyalardaki karşı devrim, darbe ve PR faaliyetlerine harcıyor.

Birkaç haftadır BAE ve Suudi Arabistan medyası ile Katar yoğun bir çatışma halinde. BAE ve Suudi medyası, Katar’ın eski Emiri Şeyh Hamad bin Halife’nin söylediği iddia edilen Körfez ülkeleri ve İran’la alakalı sözleri üzerinden Katar’ı yaylım ateşine almış durumda. BAE ve Suudi merkezli medya organları Katar’a ağır ifadelerle saldırıyor. “Terörü desteklemek”, “Müslüman Kardeşleri finanse etmek”, “İran’la hareket etmek” ve “ihanetle” suçladıkları Katar’ın Körfez İşbirliği Teşkilatı’ndan atılmasını, 2022’deki Dünya Kupası’nı düzenleyemeyecek hale sokulmasını, hava sahasının kapatılmasını ve disipline edilmesini istiyorlar. Arap Baharı’yla derinleşen kavga, en acımasız aşamalarından birine girmiş durumda.

Bu esnada BAE’nin uzun süredir Washington’da bulunan büyükelçisi Yusuf El-Uteybe’nin “Hotmail” hesabı hacklendi. El-Uteybe için Washington’ın en güçlü büyükelçisi diyenler var. Maddi imkanlarını gösterişli davetler ve hediyelerle güce devşirdiği söyleniyor. Kendilerini Globalleaks adıyla tanıtsalar ve .ru uzantılı e-mail kullansalar da “hackleme”nin faturası Katar’a kesilecek. Çünkü El-Uteybe’nin e-mailleri BAE’nin yürüttüğü siyasal mühendislik faaliyetlerinin bir özeti gibi ve merkezde Katar var.

Şimdiye kadar ortaya saçılan e-maillerden öğrendiklerimiz şunlar: BAE, Netanyahu çizgisindeki İsrail lobisinin aparatlarından, neo-conların (kurumda bir de eski CHP milletvekili çalışıyor) yönettiği Foundation for Defense of Democracies (FDD) ile yakın ilişki içerisinde. Muhtemelen FDD’yi sadece Netanyahu’nun para babası Sheldon Adelson değil; BAE de finanse ediyor. FDD ismiyle zıt bir şekilde darbeleri savunuyor, seçilmiş liderlerin alaşağı edilmesini meşrulaştırıyor. Büyükelçi, ABD Savunma Bakanı Robert Gates’ten ertesi gün yapacakları görüşmede “Katar’a dünyayı dar etmesini” istiyor. Türkiye de BAE ve FDD’li neoconların hedefinde. FDD’den John Hannah’nın 15 Temmuz öncesinde Foreign Policy’de yazdığı ve darbeden açıkça bahsettiği yazıyı hatırlayan olacaktır. BAE daha önce de Gezi Kalkışması sırasında taşeron olarak kullandığı, BAE’nin sivil Kasım Süleymanisi olan çantacı Muhammed Dahlan eliyle hükümet karşıtı kampa maddi-manevi arka çıkmıştı. BAE medyası 15 Temmuz’da uzun süre “Türkiye’de darbe oldu, Erdoğan yurtdışına kaçtı” haberlerini manşetlerinden indirmemişti. FETÖ’nün BAE ile ilişkilerini de belki e-maillerden okuma fırsatı buluruz. 15 Temmuz’un dış ayağını çok uzaklarda aramayalım derim.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye'nin eşsiz katma değeri 07 Aralık 2020 | 190 Okunma Biden sonrası ABD dış politikası 13 Kasım 2020 | 186 Okunma Amerikan seçimleri 06 Kasım 2020 | 68 Okunma Avrupa'da ırkçılık ve İslam karşıtlığı 02 Kasım 2020 | 259 Okunma Seçimler ve ABD'nin küresel pozisyonu 23 Ekim 2020 | 109 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar