Halep’teki katliama lokum dağıtmak

Suriye krizi Türkiye’de birçok kesimin asıl sadakatinin nereye olduğuna dair kuvvetli ipuçları verdi. Krizin başından itibaren Suriye krizine taraf olan aktörlere yanaşmayı, yaranmayı ve bu aktörler adına...

Suriye krizi Türkiye’de birçok kesimin asıl sadakatinin nereye olduğuna dair kuvvetli ipuçları verdi. Krizin başından itibaren Suriye krizine taraf olan aktörlere yanaşmayı, yaranmayı ve bu aktörler adına Türkiye’ye karşı operasyonlar çekmeyi göz göre göre devam ettiren bir kesim var. Meşhur tabirle nüfuz ajanı diyoruz bunlara. Görevleri, Suriye krizine dair meydana gelen her gelişmeyi, Türkiye’nin gayrine, ya çalıştıkları ya da muhabbet besledikleri aktörün çıkarına uygun şekilde manipüle etmek ve pazarlamak. Daha kriz başlar başlamaz indiler sahaya ve gözümüzün içine baka baka, başka devletlerin hesabına Türkiye’ye karşı operasyon çektiler. Maalesef bunlara çoğu zaman göz yumuldu.

Hiç unutmam Yayladağı’nda Suriyeliler için ilk kamp kurulduktan henüz 2-3 ay geçmişken, İran’ın operasyon medyası “kamplarda gayrimeşru çocuklar doğuyor” tezviratı yapmış, Türkiye içerisindeki nüfuz ajanları ise bu akla ziyan, trajikomik yalanlara sarılmışlardı. Şimdiye kadar performanslarından hiçbir şey kaybetmediler. Düzenli olarak kendi yarattıkları radikalizm ve DEAŞ canavarıyla Türkiye’yi çevrelemeye gayret ettiler. Ortakları tabii ki oldukça çoktu. Bir taraftan CHP ve HDP; diğer taraftan ise FETÖ, Suriye üzerinden Türkiye’ye çekilen her türlü operasyonun ya üreticisi ya da kullanıcısı oldular.

Bugünlerde Almanya’da asıl sadakatinin kime olduğunu göstermek için binbir takla atanların, FETÖ’nün servis ettiği “MİT TIR’ları” operasyonuna basında ev sahipliği yapması en çarpıcı örneklerden birisi oldu. Hollywood-vari tertip edilmiş bir darbeye malzeme oluşturma operasyonunu “basın özgürlüğü” tezviratlarıyla halka yutturmaya çalıştılar. DEAŞ’tan Türkiye hariç herkes fayda sağladı: FETÖ darbesine kılıf yapmaya çalıştı (TRT metnine bakın), PKK ırkçı projelerini meşrulaştırma aracı olarak kullandı, İran mezhepçi yayılmacılığına dayanak yaptı, Esed katliamlarını perdeledi, Rusya müdahalesini meşrulaştırdı, ABD tepkisizliğine bahane yaptı… İçerideki nüfuz ajanları Esed’in, İran’ın, Rusya’nın, ABD’nin veya Almanya gibi Batılı devletlerin hesabına Türkiye’ye saldırdıkça saldırdılar.

Tüm bunları yaparken bir de arlanmadan ahlaki üstünlüğe sahiplermiş gibi tafralarından geçilmiyordu. Yüz binlerce Suriyelinin katili Esed’i savunmayı barış savunuculuğu olarak paketlediler. PKK’nın ırkçı projesini zorla dayatmak için feminizmden girdiler, halkların kardeşliğinden çıktılar.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye'nin eşsiz katma değeri 07 Aralık 2020 | 199 Okunma Biden sonrası ABD dış politikası 13 Kasım 2020 | 196 Okunma Amerikan seçimleri 06 Kasım 2020 | 82 Okunma Avrupa'da ırkçılık ve İslam karşıtlığı 02 Kasım 2020 | 262 Okunma Seçimler ve ABD'nin küresel pozisyonu 23 Ekim 2020 | 127 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar