Doğu Akdeniz'de çözümsüzlük

Doğu Akdeniz Türkiye’nin deyimiyle bir barış havzasına dönüşebilir. Fakat şimdiye kadar oldubittilerle yol yürüyen devletler ve uzantıları bu kritik bölgeyi bir anlaşmazlık havzasına dönüştürmeyi tercih etti.

Bölgede en fazla söz sahibi olması gereken Türkiye’yi dahil etmeden varılan siyasi içerikli mutabakatlar, anlaşmazlıklara çözüm üretmediği gibi söz konusu grubu tatmin edecek bir denklem de oluşturamadı.  

Bölgeden ve enerji ekonomisinden anlayan herkes biliyor ve söylüyor ki mevcut şartlar altında Türkiye’nin dahil edilmediği veya rıza göstermediği bir proje ekonomik değil, sürdürülebilir değil, gerçekleştirilebilir değil. Siyasi söylemler, uluslararası baskılar ve oldubittiler bu gerçeklikleri değiştiremez. Hal böyleyken yapılmaya gayret edilen, Türkiye üzerindeki siyasi baskıları artırarak Türkiye’nin haklarının bir kısmından feragat ettiği bir denklemi Türkiye’ye kabul ettirmek. Uzun bir süredir bu deneniyor. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye'nin eşsiz katma değeri 07 Aralık 2020 | 199 Okunma Biden sonrası ABD dış politikası 13 Kasım 2020 | 196 Okunma Amerikan seçimleri 06 Kasım 2020 | 82 Okunma Avrupa'da ırkçılık ve İslam karşıtlığı 02 Kasım 2020 | 262 Okunma Seçimler ve ABD'nin küresel pozisyonu 23 Ekim 2020 | 127 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar