DAİŞ’in Suriye’deki avantajları ve dezavantajları

An itibariyle Suriye’de birden fazla cephede birçok aktör DAİŞ’e karşı mücadele ediyor. Bu mücadeleden beklenen sonucu almak için DAİŞ’in güç kaynaklarının ve yumuşak karnının iyi...

An itibariyle Suriye’de birden fazla cephede birçok aktör DAİŞ’e karşı mücadele ediyor. Bu mücadeleden beklenen sonucu almak için DAİŞ’in güç kaynaklarının ve yumuşak karnının iyi analiz edilmesi gerekiyor.

DAİŞ’in Suriye’deki en büyük avantajı Suriye’nin genelinde devam eden kaos ortamıdır. DAİŞ metodolojisi gereği kaos ortamlarında gelişen ve yapısallaşan bir örgüttür. Irak ve Suriye’de bu kadar yayılmasının başlıca sebebi bu iki ülkede de merkezi otoritenin çökmüş olması ve toplumsal, mezhepsel ve etnik çatışmaların merkezi konumuna dönüşmesidir. 
Suriye’de çatışan aktörler matrisi de DAİŞ’in en büyük avantajlarından bir tanesidir.

Sahadaki en güçlü parti olan Esed-İran-Rusya üçgeni DAİŞ’le mücadeleyi öncelemediğinden dolayı DAİŞ diğer aktörlere karşı yoğunlaşabilme fırsatına sahiptir. Diğer aktörlerden birisi olan muhalefet zaten senelerdir aynı anda birden çok cephede birden çok aktöre karşı kısıtlı imkânlarla savaştığından dolayı oldukça yıpranmış durumdadır. YPG/SDG’nin ise ABD desteğine rağmen önünde ciddi demografik ve yapısal sorunlar vardır. Odak noktası olan Kuzey Suriye’den uzaklaştıkça YPG hem gücünde erimelere uğramakta hem de kuzeydeki insan gücünde azalma yaşamaktadır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye'nin eşsiz katma değeri 07 Aralık 2020 | 201 Okunma Biden sonrası ABD dış politikası 13 Kasım 2020 | 210 Okunma Amerikan seçimleri 06 Kasım 2020 | 89 Okunma Avrupa'da ırkçılık ve İslam karşıtlığı 02 Kasım 2020 | 267 Okunma Seçimler ve ABD'nin küresel pozisyonu 23 Ekim 2020 | 134 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar