Büyükelçi Karlov’u kim öldürdü?

Pazartesi akşamı son dakika haberi olarak geçtiğinden beri Rus Büyükelçisi Andrey Karlov’un katilinin kimliği üzerinden tartışmalar devam ediyor. Fail belli; Mert Altıntaş isminde bir Çevik Kuvvet polisi. Failin...

Pazartesi akşamı son dakika haberi olarak geçtiğinden beri Rus Büyükelçisi Andrey Karlov’un katilinin kimliği üzerinden tartışmalar devam ediyor. Fail belli; Mert Altıntaş isminde bir Çevik Kuvvet polisi. Failin mensubiyeti ise bence gereksiz bir şekilde tartışma konusu yapılıyor. Zira mevcut bilgiler Nusra’yı değil, FETÖ’yü işaret ediyor.

Katil, büyükelçiye ateş ettikten sonra ezberlenmiş ve ağzına yakışmayan bir Arapçayla “Biz Hz. Muhammed’e cihat edeceğimize dair biat etmiş kişileriz” mealinde İslam tarihinden referansları olan bir cümle sarf ediyor. Yani “Nusra’nın neşidi” iddiaları ezberden ibaret. Kısa bir Youtube aramasında bile El-Kaide’yle alakası olmayanlarında bu sözlerle başlayan neşidler okuduğunu görürsünüz. Kaldı ki söyledikleri, El-Kaide’nin Bin Ladin için yazdığı neşidden de farklı. Ortaya karışık bir şeyler yapmış. Katilin azmettiricisi “Allahu Ekber” demeyi bile çalıştırmış. Hemen hemen her Türk’ün ağzından “ekber” olarak çıkacak kelime, Suriye’deki çatışma görüntülerinden fırlamışçasına “akbar” olarak ezberletilmiş.

Suikast anını aklımızda tutalım ve olayın öncesini ve sonrasını hatırlayalım. Şu günlerde başarısız darbe girişiminden tutuklu bulunan üniformalı bir FETÖ’cü, Twitter’da aslında FETÖ’nün tırmandıracağı şiddet dalgasından bahsederken polisin kendi içinden eylemlere Nusracıların da destek vereceğini söylüyordu. Yani polisin içerisinde Nusra yapılanması olduğuna dair absürd ötesi bir iddia ortaya atmıştı ki darbe girişimiyle birlikte bu absürdlüğe neden sarıldığı ortaya çıktı. Darbe girişimine dayanak yapmaya çalıştıkları şiddeti, PKK, DEAŞ, Nusra gibi örgütlerin postunda yapıyorlardı veya yapacaklardı. Sadece bu ifadeden bile Türkiye’de DEAŞ veya PKK adına yapılmış saldırıların en azından bir kısmının FETÖ tarafından yapıldığı sonucuna varabiliriz.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye'nin eşsiz katma değeri 07 Aralık 2020 | 199 Okunma Biden sonrası ABD dış politikası 13 Kasım 2020 | 196 Okunma Amerikan seçimleri 06 Kasım 2020 | 82 Okunma Avrupa'da ırkçılık ve İslam karşıtlığı 02 Kasım 2020 | 262 Okunma Seçimler ve ABD'nin küresel pozisyonu 23 Ekim 2020 | 127 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar