Bir silahlı grubu ne ılımlı yapar?

Geçtiğimiz son on yılda radikal-ılımlı ayrımının Ortadoğu bağlamında sıkça kullanıldığına şahit olduk. Radikal-ılımlı mücadelesinde radikal kötüyü, ılımlı iyiyi temsil edegeldi. Teoride bu durumda bir yanlışlık yok.

Fakat gördük ki radikal ve ılımlı kategorilerine kimlerin hangi sebepten sokulacağı oldukça keyfi bir şekilde belirlenmekte. Çoğu zaman umumun ittifak edebileceği özellikler kriter olarak alınmamakta, kategoriler siyasileştirilmekte ve karşı tarafın sindirilmesi ya da ortadan kaldırılması için araç olarak kullanılmakta.  

Son olarak Libya’daki darbeyi, savaş suçlarını ve gayrimeşruluğu aklamak için Arap dünyası ve Batı’da bazı kesimlerin bu kategorilere başvurduklarını gördük. Libya’da kim radikal, kim ılımlı? İdeolojiden gidelim. Diyelim ki Libya’da en radikal grup DEAŞ. DEAŞ’la savaşmak suretiyle Libya’daki varlığına son veren güç, Ulusal Mutabakat Hükümeti yani meşru hükümetti; Hafter değil. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bizim kütüphane 21 Şubat 2020 | 109 Okunma Güç illüzyonu 17 Şubat 2020 | 169 Okunma Esed'in sınır tanımazlığının sınırı 10 Şubat 2020 | 1.995 Okunma Doğu Akdeniz nasıl kurtulur? 27 Ocak 2020 | 1.967 Okunma Bir silahlı grubu ne ılımlı yapar? 24 Ocak 2020 | 2.087 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar