Başbakan‘dan sınır ötesi mesajlar

Hafta sonu Başbakan Davutoğlu sadece Türkiye için değil, Suriye meselesi için de hassasiyet taşıyan şehirlerde mitingler yaptı. Hatay, Mersin, Adana ve Urfa güneyden güneydoğuya uzanan hatta çok sayıda Suriyeli...

Hafta sonu Başbakan Davutoğlu sadece Türkiye için değil, Suriye meselesi için de hassasiyet taşıyan şehirlerde mitingler yaptı. Hatay, Mersin, Adana ve Urfa güneyden güneydoğuya uzanan hatta çok sayıda Suriyeli misafiri ağırlayan şehirler. Sınıra yakın olmaları dışında Suriye ile akrabalık bağları da güçlü olan bu şehirler, kimi zaman doğrudan kimi zaman da dolaylı olarak Suriye'de yaşanan krizden etkilendiler.

Başbakan Davutoğlu'nun da tüm mitinglerde dillendirdiği gibi bu şehirlerin oluşturduğu hat, aynı zamanda Türkiye'de etnik-mezhebi çeşitliliğin en fazla olduğu ve birlikte yaşama kültürünün kuvvetli olduğu bir hatta tekabül ediyor. Türk'ünden Kürt'üne, Müslüman'ından Hıristiyan’ına, Sünni'sinden Alevisi'ne, Türk Alevisi'nden Arap Alevisi'ne kadar büyük çeşitlilik barındıran bu şehirler aslında Ortadoğu'nun dar etnik ve mezhebi düşünme kalıplarına da deva niteliğinde. Suriye krizinin başladığı günlerde "Suriye'nin arzulaması gereken çok kültürlü yaşamı uzakta aramasına gerek yok; Hatay'a baksın yeter" demiştim. Gerçekten de tüm provokasyonlara ve sosyal baskılara rağmen bu şehirlerin koruyabildiği insicam, Ortadoğu'nun dertlerine deva olabilecek cinsten. Başbakan da mitinglerinde bu insicamın eşsizliğine ve Ortadoğu için öğretici niteliğine vurgu yaptı.
Ses sisteminin gücü biraz daha artırılsa (!) Beşşar'ın da duyabileceği bir noktadan, sınır hattından hem Türkiye'ye hem de Türkiye'ye sığınan Suriyelilere mesajlar veren Başbakan, önemli bir çarpıklığa da işaret etti. Suriye'de krizin başından beri Esed rejimine destek veren çevrelerden olan CHP'nin geldiğimiz an itibarıyla Hatay'ın Suriye'ye bağlanması lobicileriyle aynı zeminde buluşması akıllara ziyan bir pozisyon.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye'nin eşsiz katma değeri 07 Aralık 2020 | 190 Okunma Biden sonrası ABD dış politikası 13 Kasım 2020 | 186 Okunma Amerikan seçimleri 06 Kasım 2020 | 68 Okunma Avrupa'da ırkçılık ve İslam karşıtlığı 02 Kasım 2020 | 259 Okunma Seçimler ve ABD'nin küresel pozisyonu 23 Ekim 2020 | 109 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar