Bunları ekonomi götürecek!

Meşhur bir laf vardır. “... bu ülkede her şey olunur ama rezil olunmaz...” diye. Gerçekten de, arsızlık, hadsizlik, çapsızlık, başarısızlık, kifayetsizlik öyle tavan yapmış ve...

Meşhur bir laf vardır. “... bu ülkede her şey olunur ama rezil olunmaz...” diye.
Gerçekten de, arsızlık, hadsizlik, çapsızlık, başarısızlık, kifayetsizlik öyle tavan yapmış ve olağanlaşmış durumda ki, kimse yaptığından ötürü sorumluluğunu, ahlaken de, hukuken de, siyaseten de asla ama asla üstlenmiyor. Büyük çoğunluğu inandırıcılıklarını ve kredibilitesini geniş kamuoyu nezdinde yitirmiş ve yıpratmış olan malum araştırma şirketlerinin, sahip ve/veya yöneticileri yine-yeniden, pişkin bir şekilde piyasaya çıktılar, çıkarıldılar.
24 Haziran seçimlerinde, açık ara yanılan ve manüplatif anket sonuçları açıkladıkları aşikar olan bu tür şirketler, iktidarın “algı operasyonunun” birer enstrümanı olmaktan ne sıkılıyorlar, ne de vazgeçiyorlar.
Dün Sn. Perinçek yazısında bu tür sözde anket firmaları için “...parayı hangi parti bastırırsa, anket şirketleri sandıktan o partiyi çıkartıyorlar. Oysa anketçilerin de zamanı geçti...” diyor ve mealen şöyle devam ediyordu; “...ekonomideki çöküşü, yoksulluğu, küçülmeyi ve bozulmayı bez torbayla, poşetle önleyemezsiniz...” bu son derecede yerinde bir tespittir.
İster genel, ister yerel seçimler olsun, son 30 yılda yapılan bütün seçimler (bir iki istisna dışında) ekonominin gidişatı ile doğrudan ilintili ve orantılı sonuçlar vermiştir.
Türkiye’de yapılan ciddi  araştırma ve analizlerde, enflasyonda her 1 puanlık artışın iktidarın oylarında yaklaşık ortalama 2 puanlık bir düşmeye neden olduğu, aynı şekilde işsizlikteki her 1 puanlık artışın da, yaklaşık aynı oranda bir oy kaybıyla sonuçlandığı görülmüştür.
Esas olarak büyüme ve üretim...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bunları ‘Ekonomi’ götürecek! (IV) 18 Nisan 2019 | 705 Okunma Hani ‘Nisan ayı, Mart’tan zaten çok daha iyi’ olacaktı? 16 Nisan 2019 | 342 Okunma Sandık yoluyla değil polis zoruyla! 11 Nisan 2019 | 187 Okunma Ya milli mutabakat ya erken genel seçim! 09 Nisan 2019 | 3.800 Okunma Sabah’laşan Hürriyet ve ATV’leşen CNNTürk! 04 Nisan 2019 | 745 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar