Dünya'nın Hamas'a bakışı

DÜNYA’nın HAMAS’a BAKIŞI7 Ekim’den bu yana Gazze’ye yönelik katliamlar hız kesmeden devam ediyor. Başta ABD olmak üzere batılı birçok ülkenin desteğini aldı İsrail Başbakanı Binyamin...

DÜNYA’nın HAMAS’a BAKIŞI

7 Ekim’den bu yana Gazze’ye yönelik katliamlar hız kesmeden devam ediyor. Başta ABD olmak üzere batılı birçok ülkenin desteğini aldı İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu. Almış olduğu bu destek dünya kamuoyunda etki bulmadı.

Londra, Washington, Paris ve İspanya gibi birçok ülkede sağduyu sahibi, yüreğinde vicdan taşıyan insanlar sokaklara çıkıp, İsrail aleyhine gösteri yapıyor. Filistin halkına destek mesajları veriyor.

Kamuoyu baskısından gerilen Netanyahu, “Hamas IŞİD’dir. IŞİD nasıl ezildiyse Hamas da aynı şekilde ezilmelidir” dedi. Hamas’ı, IŞİD ile benzeştirdi. Hamas ; Arap-İslam dünyasının en büyük İslami hareketi sayılan Mısır merkezli Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nın (İhvan) Filistin'deki uzantısı. Hamas, fikri açıdan İhvan ekolünün bir parçasıdır ancak bağımsız bir Filistin örgütüdür. Asla terörist değildir.

Filistinli militan grup Hamas'ın 7 Ekim'de İsrail'e yönelik başlattığı saldırı, ölçek ve şiddet açısından eşi benzeri görülmemiş bir olay.

ÜLKELERİN HAMAS'A BAKIŞI;

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İsrail ne kaybetti Hamas neler kazandı 30 Kasım 2023 | 666 Okunma Düzenbaz 29 Kasım 2023 | 609 Okunma Erdoğan ve rehine takası 28 Kasım 2023 | 596 Okunma Organize işler 27 Kasım 2023 | 670 Okunma Özgür Özel PKK sevicinin elini öptü 23 Kasım 2023 | 688 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar