Belirsizlik değil denge olmalı

Kamuda tasarruf paketi açıklandı.Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kamu harcamalarının azaltılmasını öngören tasarruf paketini açıkladı ancak tedbirlerle ne kadar tasarruf hedeflendiğini belirtmedi....

Kamuda tasarruf paketi açıklandı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kamu harcamalarının azaltılmasını öngören tasarruf paketini açıkladı ancak tedbirlerle ne kadar tasarruf hedeflendiğini belirtmedi. Önceliğin hayat pahalılığını bir sorun olmaktan çıkartmak olduğunu söyleyen Şimşek, alınan önlemleri sekiz başlıkta topladı. Bu kapsamda mal ve hizmet alımı ile yatırım ödeneklerinden kesinti yapılmasının yanı sıra personel alımına da sınırlama getirilecek. Pakette, çoklu maaş alan kamu çalışanları da var. Birden fazla yerde yönetim kurulu üyesi olanları da içine alıyor.

Genel çerçeveyi çizen Cevdet Yılmaz, “Cumhurbaşkanımız kamuda taşıtlar, binalar, haberleşme giderleri, cari harcamalar, hizmet içi eğitim, yurt dışı seyahat, kamu istihdamı gibi alanlarda tasarruf kültürünü güçlendirileceğini belirtmişlerdir. Yapılacak idari düzenlemelerden hiçbir kurumumuz istisna değildir. Genelgede düşünülen tek istisna, konumu gereği Türkiye Büyük Millet Meclisi’dir” diye konuştu. 

Tedbir paketini farklı kılan üç husus

Pakette yer alan tedbirleri açıklayan Mehmet Şimşek, en önemli önceliğin hayat pahalılığını bir sorun olmaktan çıkarmak olduğunu vurguladı. Şimşek “AK Parti hükümetlerinin en önemli özelliklerinden biri mali disiplindir. 20 yıllık performansa baktığınız zaman mali disiplinin AK Parti’nin önemli özelliği olduğu ortaya çıkacaktır” derken, söz konusu tedbirlerin son tasarruf paketi olmayacağını söyledi.

Şimşek, bugünkü tedbir setinin geçmişteki uygulamalardan farklı olduğu üç noktayı “Birincisi Orta Vadeli Program’a uygun olarak kamuda verimliliği artırarak tasarrufu amaçlıyoruz. İkinci olarak, çok güçlü izleme, denetleme, raporlama ve yaptırım modelini hayata geçiriyoruz. Son olarak tedbirler tüm kamuyu kapsayacak şekilde uygulanacaktır. Merkezi, mahalli, kamu iktisadi teşebbüsleri, döner sermayeler, fonlar, bütün kamu bu tedbir paketinin kapsamındadır” diye anlattı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Üniversiteler iş sahibi yapmıyor!!! 24 Mayıs 2024 | 2.544 Okunma Başörtüsü nefret objesi oldu... 23 Mayıs 2024 | 2.885 Okunma Namlunun yönünü kim belirliyor? 22 Mayıs 2024 | 1.281 Okunma Helikopter kazası mı? 21 Mayıs 2024 | 696 Okunma Karşıt medyadan birileri FETÖ yandaşı mı? 20 Mayıs 2024 | 2.474 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar