Hükümet arsa satarak sürdürülebilir mi?

İŞ Maliye Bakanlığı’na düştü. Vergi? Yok yetmez! Milletin boğazını daha ne kadar sıkacaksınız. Elde avuçta ne varsa, boşaltın cepleri. Bakanlık, vergi dışı gelirleri artırmayı...

İŞ Maliye Bakanlığı’na düştü. Vergi? Yok yetmez! Milletin boğazını daha ne kadar sıkacaksınız. Elde avuçta ne varsa, boşaltın cepleri. Bakanlık, vergi dışı gelirleri artırmayı amaçlayan bir paket üzerinde çalışıyor. Özelleştirme kapsamı dışında bulunan kamu kuruluşlarının arsa, arazi, bina gibi atıl varlıkları satılacak. Bu arsaların belirlenmesine yönelik olarak Maliye Bakanlığı bünyesinde bir çalışma başlatıldı. Uygun olan arsaların özelleştirme yoluyla hızla satışı öncelikli olacak.

Kurumlara yazılar gitmiş çoktan.

Hızla gelire dönüştürülebilecek, başta gayrimenkul olmak üzere varlıkları hakkında bilgi verilmesi istenmiş. Bakanlıklar düzeyinde de ne tür gelir artırıcı önlemler alınabileceği yönünde görüşmelerde bulunuluyor. Yeni projeler geliştirilmesi gündemde.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, 8 Haziran günü Dünya gazetesinde yayımlanan söyleşisinde, 2017 bütçesine böyle katkıda bulunacaklarını söylemişti.

Borç ödemek için en son koltuk, kanapeler satılmıştı. Şimdi sıra evdeki vazolara, şamdanlara geldi galiba.

BORÇ SARMALINDA

Önümüzdeki dönem zor geçeceğe benzer. Sigaraya zammın ertelenmesinden bile bir erken seçim anlamı çıkaranlar var.

O daha da beter yapacak. Zorunlu alınması gereken önlemler var oysa.

Zaten kıt olan kaynaklar istihdam ve üretim yaratacak alanlara gitmiyor.

İşte buyrun. Osmangazi Köprüsünün zararı, yıl sonunda maliyetini geçecekmiş.

Kredilerin pompalanması, vergi indirimi, bütçe açığındaki artış, Hazine’nin borçlanması, enflasyonun çift haneye çıkışı, faizlerdeki tırmanış... Bu merete de “tırmanmasana kardeşim!” diye tehditler savurmakla da olmuyor.

Sanayiciler yakınıyor. Borç sarmalındalar. En büyük 500 firmanın kaynaklarının yüzde 62’sinin borçla sağlandığı biliniyor.

Çok yüksek döviz borçları var.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Siyasetin o üreten ellere ihtiyacı var 28 Kasım 2021 | 44 Okunma Kılıçdaroğlu'nun makus talihi 21 Kasım 2021 | 310 Okunma Sövgüye gerçekten karşıysanız övgüye de karşı olacaksınız 14 Kasım 2021 | 91 Okunma 10 Kasım yazısı 07 Kasım 2021 | 56 Okunma Cumhuriyet gelecektir! Yeniyi kuracak gençler yürüyüşe geçti! 31 Ekim 2021 | 57 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar