Sırat on Fırat Eğin’i uçuracak

Erzincan'ın Kemaliye ilçesindeki Karanlık Kanyon'da "Sırat on Fırat" kablo hattından "Basejump" etkinliğinin başlamasını bekliyoruz. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ile birlikteyiz. Teknede validen belediye...

Erzincan'ın Kemaliye ilçesindeki Karanlık Kanyon'da "Sırat on Fırat" kablo hattından "Basejump" etkinliğinin başlamasını bekliyoruz. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ile birlikteyiz. Teknede validen belediye başkanına Kemaliyeli işadamlarından siyasetçilere kadar pek çok isim var.
Bu tarz etkinlikler merkez nüfusu 2.000 dolayında olan Kemaliye'ye turizm hareketliliği getirmiş. Bakan Tüfenkci ile sohbet ediyoruz.

PANSİYONCULUK TEŞVİKİ
2006'da Erzincan, Malatya, Elazığ, Sivas ve Tunceli'yi kapsayan "Yukarı Fırat Havzası Kültür ve Turizm Bölgesi" projesi başlatılmıştı. Bu proje hatırlatıldığında Bakan Tüfenkci, "Bu projeyi canlandırmak için çalışmaya başlayalım. Söz konusu illerin valileriyle bir toplantı yapıp, yola koyulalım.
Divriği'den Kemah'a, Battalgazi ve Arapgir'den Kemaliye'ye, Harput'a uzanan bölgeyi turizm için birlikte düşünmek lazım" dedi.
Eski ulaştırma Bakanı Hasan Basri Aktan da Kemaliye Kültür ve Kalkınma Vakfı'nı (KEMAV) kurdukları ilk günleri hatırlayarak, şöyle konuştu: "KEMAV'ı 2003'te kurduk. 2004'te Kemaliye'de kültür turları ve doğa sporları için harekete geçtik. İlçemizdeki binaları tescil ettirip, halkı ikna yoluyla restorasyona giriştik. Halkı ikna için Safranbolu ve Beypazarı'na turlar düzenleyip, oralarda ortaya çıkan turizm potansiyelini görmelerini sağladık. Doğa sporları etkinliklerinin ilk yaygınlaştığı günlerde ilçede yeterli konaklama tesisi yoktu. Ev pansiyonculuğunu teşvik etmek için kadınlara, 'Evinin bir odasını misafirlerimize açana birer nevresim hediye edeceğim, KEMAV'dan oda başına 20 lira ödeyeceğim' dedim. Bu uygulama Kemaliye'de ev pansiyonculuğuna kapı açtı."

TURİZM GEÇİM KAYNAĞI
2005'te Kemaliye'yi bölgenin turizm destinasyonları arasına aldırdıklarını anlatan Aktan, "Turizm, ilçemizin bir numaralı geçim kaynağına dönüştü" dedi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Şeffaf ve güçlü Devlet AŞ 19 Kasım 2018 | 4.540 Okunma Fakir ülke zengin ülke farkına dair 18 Kasım 2018 | 5.886 Okunma Türkiye’nin kadın gücü 16 Kasım 2018 | 4.195 Okunma 2023 için yap-kirala-devret modeli 15 Kasım 2018 | 4.724 Okunma Gençler 1 günü 34 saat hissediyor 14 Kasım 2018 | 5.223 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar