Ilımlı alkol almak zararsız mı?

Yıllarca medya organları, “Ilımlı alkol almak zararsız, hatta faydalı” benzeri haberler yaptı. Biz ise bunlara şiddetle karşı çıktık ve “Rabbimin haram kıldığı ve vücudumuz için...

Yıllarca medya organları, “Ilımlı alkol almak zararsız, hatta faydalı” benzeri haberler yaptı. Biz ise bunlara şiddetle karşı çıktık ve “Rabbimin haram kıldığı ve vücudumuz için toksik madde olan alkollü içkilerin az miktarda alınmasının bile zararlı” olduğunu yazdık. Çünkü alkollü içkilerin azı da haramdı ve faydalı olması mümkün değildi.

Alkollü İçkiler ve Zararları” (Elit Yayınları, 2011) kitabımızda sıraladığımız gerekçelerden birkaçı şöyleydi:

‘Ilımlı miktarda alkol’ deyimi tanımlanmış değildir. 

Kişi ‘ılımlı’ denilen miktarda alkol alsa dahi alkol bağımlısı olmayacağının garantisi yoktur.

Yine ‘ılımlı’ alkol alındığında dahi sarhoş olunabildiği gibi trafik kazaları, aile kavgalarına karışma, iş performansında düşme, saldırganlık, cinayet ve intihar riski artar.

Birçok kişi için de ‘ölçülü miktarda alkol’ içmek mümkün olmaz. Gerçekten az alkol alma niyetiyle başlanır, bir süre sonra çakırkeyifliğin de tesiriyle, kişi daha da içmek ister ve çok defa sarhoş olur. Neşelenir, coşar, rasgele konuşur. Derken utanma, ar, edep, toplumdan çekinme gibi duyguları körelir. Sonradan utanacağı eylemlerde bulunur. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
6284 sayılı yasanın mimarından itiraf! 25 Ocak 2020 | 203 Okunma Beyanı esas olunca 18 Ocak 2020 | 160 Okunma Teşekkürler Sayın Cumhurbaşkanımız 11 Ocak 2020 | 142 Okunma Sayın Cumhurbaşkanımıza sesleniş 04 Ocak 2020 | 229 Okunma İstanbul Sözleşmesi’nin mimarı kim? 21 Aralık 2019 | 423 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar