Bir Bilgelik Örneği: DÜNYAYI DEĞİŞTİRME İDEALİ VE İSLAM İNKILABI

 Westminster manastırının bodrumunda bir Anglikan piskoposunun mezarı üstünde şu sözler yazılı: “Gençken, düşlerim sonsuzdu ve dünyayı değiştirmek isterdim. Yaşlanıp akıllanınca...

 

Westminster manastırının bodrumunda bir Anglikan piskoposunun mezarı üstünde şu sözler yazılı: “Gençken, düşlerim sonsuzdu ve dünyayı değiştirmek isterdim. Yaşlanıp akıllanınca dünyanın değişmeyeceğini anladım. Ben de düşlerimi biraz küçülterek ülkemi değiştirmeye karar verdim ama o da değişeceğe benzemiyordu. 

İyice yaşlanınca artık son bir gayretle sadece ailemi ve kendime en yakın olanları değiştirmeyi denedim. Maalesef bunu da gerçekleştiremedim. 

Şimdi ölüm döşeğimde yatarken birden fark ettim ki önce yalnız kendimi değiştirseydim onlara örnek olur, ailemi de değiştirebilirdim. Onlardan alacağım cesaret ve ilhamla memleketimi daha ileri götürebilirdim. Kim bilir belki dünyayı bile değiştirebilirdim.”

Kur’an, Peygamberimize (sav) tebliğe en yakınlarından başlamasını emreder. Gönüller Sultanı (sav) en yakınlarından başladı. Akrabalarını davet etti, onlara ziyafet verdi ve İslam’ı anlattı. 

İlk ziyafette Ebu Lehep Peygamberimizin davasını anlatmasına...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Fatih’te harika şeyler oluyor 25 Kasım 2023 | 240 Okunma Bilimde evrimci saplantı 11 Kasım 2023 | 170 Okunma Bir Bilgelik Örneği: DÜNYAYI DEĞİŞTİRME İDEALİ VE İSLAM İNKILABI 04 Kasım 2023 | 182 Okunma İsrail-Filistin savaşı mı? 14 Ekim 2023 | 94 Okunma Dünyanın temeli: İYİLİK TERAPİSİ 07 Ekim 2023 | 57 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar