Esnek ittifaklar dönemi

Yeni dünya düzeni ile ilgili okumalar yaparken, kavramların klasik anlamları dışında yeni kavramlarla tanışmak mümkün. Yeni bir dünya kurulur, Türkiye de burada yerini alır.

İşte, bir süredir dünyanın bütün bölgelerinde olan bitenleri düşünür ve küresel bir dönüşümün yaşandığını kabul eder isek; yeni bir dünyanın kurulduğunu, güç ve ilişkiler açısından yeni bir düzenin (düzenlerin) oluştuğunu da görmek zor olmayacaktır. Türkiye de, bu yeni döneme uygun olarak askeri-diplomatik ve ekonomik bir ilişki stratejisi yürütüyor.
Dünya genelinde bir süredir yaşanan dönüşümün iki ana eksen üzerinde olduğunu da hatırlatmamız lazım. 2008'de ekonomi, 2011'de güvenlik alanında başlayan bu krizler, ülkeler arası ilişkilerin de doğasını değiştirdi. Küresel bir türbülans içinde yaşıyoruz.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
“Evine dön!..” 08 Ağustos 2020 | 3 Okunma ‘İnce’ dalga CHP’yi sarstı 05 Ağustos 2020 | 147 Okunma Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan: Başarımızın temelinde milli ekonomi var 03 Ağustos 2020 | 161 Okunma Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan: Başarımızın temelinde milli ekonomi var 03 Ağustos 2020 | 11 Okunma Rakiplerimize göre çok iyi durumdayız 01 Ağustos 2020 | 12 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar